مقالاتمقالات اجتماعی

کارمندان دولت فدرال در گفتن حقایق به مقامات بالادست خود با مشکل مواجه هستند

تحقیقی که با عنوان  Top of Mind یا دغدغه های اصلی در 11 می منتشر شد به بررسی ترس ها و امیدهای کارمندان دولتی در تمام سطوح دولتی سراسر کشور می پردازد. این تحقیق توسط دو اندیشکده Institute of Governance و موسسه دولتی برایان مولرونی، و طی مصاحبه با 42 رهبر ارشد و نظرسنجی از 2353 کارمند در سازمان های بخش دولتی انجام شد. 

بر اساس این تحقیق، تقریبا دو سوم شرکت ‌کنندگان در نظرسنجی اذعان دارند که تعامل بین مقامات و کارمندان دولت یک چالش بسیار مهم است و مستلزم یک مدیریت موثر می باشد. دغدغه های اصلی آنها عبارتند از: استقلال سرویس های دولتی، اثربخشی کمیته‌ های پارلمانی، نبود و/یا کاهش مشاوره در زمینه سیاست ‌گذاری، نقش کارکنان سیاسی، قابلیت در ارائه توصیه‌ های جسورانه و شجاعانه به رهبران سیاسی، و سیاسی کردن مسایل و بحث ها. 

این تحقیق خاطرنشان کرد: ویژگی های سرویس دولتی، یعنی ارائه توصیه های جسورانه و وفاداری، برای کارمندان دولتی به شدت دشوار شده است زیرا روسای سیاسی مشاوره کمتری می گیرند.

در این تحقیق آمده است: گفتن حقیقت به مقامات بالادست گرچه مهم است، اما بیشتر شرکت کنندگان قدرت انجام این کار را ندارند. در این مرحله، شرکت‌ کنندگان اشاره کردند که مدیران ارشد دولتی، برای ابراز نظرات و توصیه های خود، از فضای امن کمتری برخوردار هستند. 

این تحقیق اضافه کرد که سرویس دولتی، استقلال خود را از دست داده و اکنون انتظار می ‌رود که کارکنان به جای ارائه مشاوره بر اساس امکان‌ سنجی تعهد یا ارائه راه‌ های جایگزین برای دستیابی به تعهد، باید به تعهدات پلتفرم عمل کنند. 

شرکت‌ کنندگان همچنین به این اندیشکده ها گفتند که این رابطه به دلیل سیاسی‌ شدن بیش از حد سیاست ‌گذاری ها و انتخاب ‌ها و عدم وجود فرصت برای به چالش‌ کشیدن حزب سیاسی، به مشکل خورده است.

علاوه بر این، در این تحقیق آمده است که این حس در میان شرکت‌ کنندگان وجود دارد که کارکنان سیاسی نقش خود را بیش از حد گسترش داده‌ اند که با وظایف معاونان وزیر در تضاد است؛ معاونین وزیر به عنوان مدیران ادارات دولتی خدمت می کنند و اداره امور مالی و منابع انسانی را تحت رهبری وزرا هدایت می کنند.

در این تحقیق، چندین توصیه برای بهبود روابط بوروکرات ها (کارمندان دولتی) و روسای سیاسی آنها ارائه شده است.

یکی از این توصیه ها این است که کمیته مشترک سنا و عوام، قانون پاسخگویی فدرال را که توسط دولت هارپر در آوریل 2006 عنوان شد و هدف آن ارائه قوانین تضاد با منافع، محدودیت در تامین مالی انتخابات، و اقدامات مربوط به شفافیت اداری، نظارت و پاسخگویی است را بررسی کند.

در این تحقیق آمده است: باید بفهمیم که آیا انطباق و الزامات گزارش دهی، عواقب ناخواسته ‌ای به دنبال داشته که بر ارائه توصیه ‌های جسورانه یا نوآوری تاثیر بگذارد یا خیر.

این اندیشکده ها، بررسی عوامل مورد نیاز برای ایجاد فضای امن در ارائه مشاوره‌ های جسورانه را نیز توصیه می‌ کنند. این باور که توصیه‌ های جسورانه رهبران ارشد بخش دولتی مورد استقبال قرار نمی ‌گیرند، چه واقعی باشد چه نباشد، برای ایجاد یک حاکمیت خوب مشکل ساز خواهد بود. بررسی اثر آبشار گونه، بخصوص بر دستیاران معاونان وزیر (و فراتر از آن) مستلزم تحقیق بیشتر است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید