مقالاتمقالات اجتماعی

کارشناسان حوزه املاک: برنامه مسکن در تورنتو گامی مثبت است اما کافی نیست!

به اعتقاد کارشناسان، هرچند برنامه مسکن اخیر تورنتو برای مقابله با بحران گرانی خانه و خارج شدن آن از قدرت خرید اکثریت مردم گامی رو به جلو محسوب می شود، اما کافی نیست.

اعضای شورای شهر تورنتو به طرح پیشنهادی جان توری، شهردار تورنتو، رای مثبت دادند. بر اساس این طرح، به محله هایی که تا کنون فقط مجاز به ساخت خانه های تک واحدی بودند، اجازه ساخت مجتمع های مسکونی داده خواهد شد. همچنین اجاره یک خانه به چند مستاجر نیز در سراسر تورنتو قانونی قلمداد خواهد شد. این در حالیست که نرخ اجاره ماهانه در تورنتو همچنان رو به افزایش است و بر اساس گزارش ملی اجاره بها که روز سه شنبه منتشر شد، تورنتو به عنوان دومین شهر گران کانادا، با متوسط 2532 دلار برای یک آپارتمان دو خوابه و 3347 دلار برای یک آپارتمان سه خوابه، شناخته می شود. 

 

اکنون درست در نقطه بحران ایستاده ایم:  

تیم اسمیت، از اعضای گروه برنامه ریزی شهری شرکت اربن استراتژی تورنتو، می گوید بسیاری از ساختمان های موجود در تورنتو قابلیت تبدیل شدن به پانسیون برای دانشجویان یا افرادی که تنها زندگی می کنند را دارد که در این صورت، تقاضا برای اجاره آپارتمان به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

اما اسمیت اعطای مجوز ساخت مجتمع های مسکونی در مناطقی که تا کنون فقط ساخت خانه های تک واحدی مجاز بوده است، را راه حلی بلندمدت می داند که ممکن است اثرگذاری آن به بیش از یک دهه زمان نیاز داشته باشد. اسمیت در مصاحبه با سی بی سی نیوز، در این باره گفت: قطعا مشکل گرانی مسکن، مشکلی نیست که یک شبه حل شود. یعنی این طور نیست که در آینده نزدیک، یک روز صبح از خواب بیدار شویم و بگوییم به به! اقدامات مان نتیجه داد و مشکل حل شد.

اسمیت در ادامه گفت: ما اکنون درست در نقطه بحران ایستاده ایم. یعنی اوضاع هر روز بدتر و بدتر شده است. من به بهبود شرایط امیدوارم اما باید بدانیم که به زمان احتیاج دارد.

نموی لوئیس، استادیار دانشکده برنامه ریزی شهری دانشگاه متروپلیتن تورنتو، معتقد است تنها افزایش تعداد خانه ها کافی نیست، بلکه باید برای کاهش قیمت آنها به طوری که در حیطه قدرت خرید همه شهروندان قرار بگیرد، کاری کرد.

او می گوید: مشکل باید به گونه ای حل شود که طیف گسترده ای از مردم بتوانند نسبت به خرید خانه اقدام کنند. ما باید سرمایه گذاری هایمان را به سمتی هدایت کنیم که منجر به کاهش قیمت مسکن شود.

 

برنامه جدید ساخت 285 هزار خانه در طول دهه آینده:  

به گفته لوئیس، تورنتو باید از دولت انتاریو درخواست کند برخی سیاست های قانون موجر و مستاجر را تغییر دهد؛ از جمله بندی را که به موجر اجازه می دهد پس از پایان قرارداد مستاجر و تخلیه شدن خانه، مبلغ اجاره را به هر میزان که دوست دارد افزایش دهد.

به عقیده این کارشناس حوزه مسکن، این قانون صاحبخانه ها را تشویق می کند مستاجر فعلی را به هر بهانه ای از خانه بیرون کنند تا مستاجر دیگری را با 1000 دلار اجاره بیشتر، جایگزین کنند. و تا زمانی که این قانون پابرجاست، صاحبخانه های تمام خانه هایی که قرار است بعد از این، به منظور حل مشکل گرانی مسکن، ساخته شود نیز می توانند با بهره گیری از این بند، خانه را از قدرت پرداخت طیف وسیعی از مستاجران خارج کنند.

در حال حاضر، شورای شهر تورنتو در نظر دارد طی 10 سال آینده در این شهر بیش از 285 هزار واحد مسکونی جدید احداث کند، و تا ماه مارچ نیز برای تهیه گزارش نحوه ساخت این خانه ها و تحویل آن به کمیته اجرایی زمان دارد

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید