علم و دانش

کارشناسان حالا می گویند صبحانه مهم ترین وعده غذایی روزانه نیست! 

صبحانه به دلیل داشتن مجموعه‌ ای از فواید سلامتی توصیه می شود. تحقیقات نشان می دهد خوردن یک وعده غذایی متعادل مانند فرنی، تخم مرغ یا ماست، برای بدن مفید است. همچنین ده ها مطالعه نشان داده اند حذف این وعده غذایی با افزایش خطر چاقی، دیابت نوع 2 و فشار خون بالا مرتبط است. 

اما همه دانشمندان در مورد اینکه افراد باید صبحانه بخورند یا نه اتفاق نظر ندارند. برخی طرفداران نظریه صبحانه معتقدند افرادی که صبحانه می خورند انرژی بیشتری برای فعالیت روزانه دارند. آنها همچنین مدت طولانی تری سیر می مانند و کمتر سراغ میان وعده های ناسالم می روند. 

همانطور که گفته شد، بسیاری از مطالعات همچنین نخوردن صبحانه را با خطر بالای بیماری قلبی، چاقی، دیابت، سکته مغزی و فشار خون بالا مرتبط دانسته اند. کارشناسان هنوز مکانیسم پشت این موضوع را درک نکرده اند.

با این حال، شک و تردیدهایی درباره مزایای سلامتی صبحانه وجود دارد. برای مثال بررسی مجدد نزدیک به 12 مقاله مطالعاتی منتشر شده در مجله پزشکی بریتانیا در سال 2019 نشان داد حذف صبحانه هیچ تاثیری بر وزن ندارد.

تحقیقات نشان داده است که خوردن همه وعده های غذایی در یک بازه زمانی 8 تا 12 ساعته – و روزه گرفتن 16 تا 12 ساعت باقی مانده در روز – می تواند با محدود کردن میان وعده ها و خوردن آخر شب به لاغری افراد کمک کند.

دکتر فدریکا آماتی، دانشمند تغذیه در ZOE  ، یک شرکت تحقیقاتی بهداشتی که توصیه‌های رژیم غذایی شخصی‌ سازی شده را بر اساس آزمایش‌ های خانگی ارائه می‌ دهد می گوید توصیه کلی که همه افراد باید صبحانه بخورند از هیچ مبنای علمی خاصی ناشی نمی ‌شود.

این وعده غذایی برای شروع روز یا بیدار شدن از خواب لازم نیست، زیرا ساعت داخلی بدن مواد شیمیایی را ترشح می کند که به ما کمک می کند بیدار شویم و از رختخواب بلند شویم – چه صبحانه بخوریم یا نه. 

به گفته دکتر آماتی، نتایج مطالعات بزرگی که نشان می ‌دهند صبحانه‌ خورها سالم‌ تر هستند، اغلب به عوامل دیگری مانند الگوهای خواب و غیره بستگی دارد تا خود وعده غذایی.  

دکتر آماتی می افزاید: نان تست با مربا، غلات صبحانه فوق فرآوری شده، اسنک ‌بارها، شیرینی‌ ها و اسموتی‌ ها همگی حاوی قندهای فراوان هستند، اما پروتئین، فیبر و چربی‌ های سالم کافی برای در نظر گرفه شدن به عنوان              یک وعده غذایی کامل را ندارند.

به عنوان مثال، یک وعده 45 گرمی از گلوکز Crunchy Nut Cluster  نزدیک به نیمی از میزان قند مصرفی بزرگسالان را دارد، اما فقط پنج درصد فیبر و هفت درصد پروتئین توصیه شده در روز را دارد. خوردن یک وعده غذایی با قند بالا با معده خالی اغلب باعث می شود که بسیاری از ما در عرض چند ساعت پس از غذا احساس گرسنگی و خستگی کنیم، در حالی که تمام قند جذب شده و بدن ما میل به مواد مغذی دیگر می کند. 

بهتر است این نوع صبحانه را حذف کنید و به جای آن کمی دیرتر زمانی که احساس گرسنگی کردید، یک وعده غذایی حاوی تخم مرغ، قارچ، سبزیجات، گوجه فرنگی، لوبیا و مقداری غلات کامل میل کنید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید