اخباراخبار جهان

کاخ سفید باید به دنبال تغییر رژیم ایران و تشدید تحریم ها باشد

واشنگتن- جو بایدن طی سخنرانی اخیر در لس آنجلس، از موضع آمریکا مبنی بر عدم تمایل به تغییر رژیم در ایران عقب نشینی کرده و گفت: ما ایران را آزاد می کنیم. اما سخنان او، توسط جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی اینگونه توجیه شد که منظور بایدن اعلام همبستگی با معترضان ایران بود و نه بیان رویکردی جدید! 

در گزارش جدید بنیاد دفاع از دموکراسی ها (FDD) از بایدن خواسته شده حمایت خود از مردم ایران را بیشتر کند. تزوی خان، پژوهشگر FDD  ضمن استقبال از حمایت رئیس جمهور از تغییر رژیم در ایران، خواهان اقدام فراتر کاخ سفید شد.

خان معتقد است عدم تمایل آمریکا به تغییر رژیم، نشانه امیدواری دولت بایدن به احیاء توافق هسته ای سال 2015 با جمهوری اسلامی است. او در ادامه می نویسد: ورود مجدد به این توافق به معنای کاهش تحریم ها می باشد. 

کاخ سفید با تاخیر از معترضان حمایت کرد. سرانجام، دو هفته پس از آغاز اعتراضات، بیانیه ‌ای به این شرح صادر شد:  رژیم ایران چندین دهه آزادی ‌های اساسی را از مردم خود دریغ کرده و آرزوهای چند نسل را با ارعاب، زور و خشونت سرکوب کرده است. ایالات متحده در کنار زنان ایرانی می‌ ایستد. شهروندان ایران با شجاعت خود الهام بخش جهانیان هستند. 

اما وزارت امور خارجه آمریکا در محکوم کردن رژیم سریع تر عمل کرد. آنتونی بلینکن 22 سپتامبر بیانیه ای منتشر کرد تا تحریم های شدیدتر را علیه مقامات ارشد رژیم اعلام کند. 

لیزا دفتری، امیدوار است که اظهارات اخیر بایدن نشان دهنده تغییر رویکرد در واشنگتن باشد. دفتری در گفتگوی اخیر با فاکس نیوز گفت:  دولت بایدن به لطف مقاومت و سرسختی شجاعانه معترضان علیه رژیم سرکوبگر ایران، نشان داد که جنبش را درک می کند. 

26 اکتبر، وزارت خزانه ‌داری آمریکا دور جدیدی از تحریم ‌ها علیه مسوولین سازمان ‌های درگیر در سرکوب‌ و قتل‌ کودکان و جوانان، اعلام کرد. خان معتقد است کاخ سفید باید صریحا پیشنهاد کاهش تحریم ها را لغو کند و نباید راه نجات رژیمی که به قتل عام مردم خود ادامه می دهد را ایجاد کند.  

این در حالیست که رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، تاکید کرد احتمال احیاء مجدد مذاکرات برجام، بر حمایت آمریکا از معترضان بی تاثیر خواهد بود. مالی گفت مردم باید درک کنند حصول توافق برای منافع امنیت ملی آمریکا ضروری است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید