اخباراخبار جهان

چین آمریکا را به استفاده بی رویه از زور در سرنگونی بالون متهم کرد! 

پکن- مقامات چین، ارتش آمریکا را به استفاده بی رویه از زور در  سرنگونی بالون (مشکوک  به جاسوسی) متعلق به خود، متهم کرده و گفتند این برخورد بطور جدی بر تلاش های طرفین در تثبیت روابط چین و آمریکا تاثیر گذاشته است. 

آمریکا یک بالون را در سواحل کارولینا پس از عبور از روی مکان های حساس نظامی آمریکای شمالی سرنگون کرد. اما چین اصرار دارد که این بالن غیرنظامی و بدون سرنشین بوده که برای تحقیقات هواشناسی اعزام شده بود. 

ژی فنگ، معاون وزیر امور خارجه چین گفت یک شکایت رسمی به سفارت آمریکا ارائه کرده است.  وی افزود: ایالات متحده آشکارا واکنش بیش از حد نشان داد و قوانین بین المللی را به شدت نقض کرد. 

حضور بالون در آسمان ایالات متحده ضربه شدیدی به روابط متشنج ایالات متحده و چین وارد کرد و حتی آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا را واداشت سفر به پکن را لغو کند. 

مقامات آمریکایی می گویند رئیس جمهور بایدن پس از آن که به او توصیه شد بهترین زمان برای عملیات زمانی است که بالون روی آب باشد، دستور شلیک را صادر کرد. مقامات نظامی به این نتیجه رسیدند که فرود آمدن بالون از ارتفاع 60000 فوتی (18000 متری) بر روی زمین، خطرات غیرقابل قبولی برای افراد روی زمین به همراه خواهد داشت.

بالون ‌هایی که تصور می‌شود چینی هستند از آمریکای لاتین تا ژاپن مشاهده شده‌ اند، یوشیهیکو ایزوزاکی، معاون نخست وزیر ژاپن، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که یک شی پرنده مشابه آنچه توسط آمریکا سرنگون شد، حداقل دو بار از سال 2020 به اینسو در شمال ژاپن مشاهده شده است.

واشنگتن و پکن بر سر موضوعاتی مانند تجارت و حقوق بشر با هم اختلاف دارند، اما چین بیشترین حساسیت را نسبت به نقض حاکمیت و تمامیت ارضی خود توسط آمریکا و سایرین دارد و به فروش تسلیحات نظامی به تایوان و بازدید سیاستمداران خارجی از این جزیره اعتراض می ‌کند.  

بلینکن در کنفرانس خبری روز جمعه با همتای کره جنوبی خود گفت: حضور این بالون نظارتی بر فراز آسمان ما، نقض آشکار حاکمیت ما و قوانین بین المللی است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید