مقالاتمقالات اجتماعی

چیزهایی که در مورد پاسپورت کانادا نمی دانستید

اگر فکر می کنید همه چیز را در مورد پاسپورت کانادایی می دانید، اشتباه می کنید! 

از ویژگی ‌های امنیتی مخفی گرفته تا مقایسه آن با سایر کشورها، تعداد زیادی عنصر منحصر به ‌فرد در گذرنامه کانادایی وجود دارد که ممکن است از آنها اطلاع نداشته باشید. 

این یکی از قدرتمندترین پاسپورت های جهان است

بر اساس شاخص پاسپورت هنلی، گذرنامه کانادایی که اجازه سفر بدون ویزا به 118 کشور جهان را می دهد، به عنوان هفتمین پاسپورت قدرتمند در جهان رتبه بندی می شود. 

گذرنامه کانادا در سال 2024، از این نظر در کنار گذرنامه های چک، مجارستان و لهستان رتبه بندی شده و همچنین بالاتر از گذرنامه آمریکا قرار می گیرد که هشتمین پاسپورت قدرتمند جهان می باشد. 

رتبه اول قدرتمندترین گذرنامه جهان در سال جاری به سنگاپور تعلق گرفته و در رتبه دوم فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و اسپانیا قرار دارند. 

دارندگان پاسپورت کانادایی می توانند به کشورهایی از جمله باهاما، کاستاریکا، فرانسه، جامائیکا، کره جنوبی و بسیاری دیگر سفر کنند و 90 یا 180 روز (و در برخی کشورها تا یک سال کامل) بدون نیاز به درخواست ویزا اقامت داشته باشند.

علاوه بر این، طبق  Passport Index، کانادایی ‌ها می ‌توانند به 47 کشور سفر کنند و در بدو ورود ویزا دریافت کنند. 

پاسپورت کانادا در رنگ سفید نیز ارائه می شود

آیا می ‌دانستید که پاسپورت کانادا با رنگ سفید نیز عرضه می‌ شود؟ گذرنامه سفید موقت و اضطراری است و در هشت صفحه توسط برخی از کنسولگری های کانادا در خارج از کشور صادر می شود. گذرنامه سفید هنگامی صادر می شود که شهروندان کانادایی گذرنامه خود را در حین سفر به خارج از کشور گم کنند. اعتبار گذرنامه موقت تنها یک سال است و به هیچ وجه قابل تمدید نیست. 

کانادا چهار نوع پاسپورت مختلف دارد

علاوه بر پاسپورت موقت سفید و گذرنامه آبی استاندارد که اکثر مسافران در اختیار دارند، گذرنامه در دو رنگ دیگر نیز صادر می شود. از جمله پاسپورت دیپلماتیک به رنگ قرمز برای دیپلمات های کانادایی، مقامات عالیرتبه دولت و پاسپورت ویژه به رنگ سبز که برای سناتورها، نمایندگان پارلمان و کارکنان غیردیپلماتیک دولت کانادا صادر می شود. 

 

گذرنامه کانادا یکی از گران ترین پاسپورت های جهان است

طبق گزارش سایت مقایسه بیمه مسافرتی استرالیا  Compare the Market AU، پاسپورت کانادا یکی از پرهزینه ترین گذرنامه های جهان است و در بین 10 پاسپورت گران قیمت جهان قرار می گیرد.

پاسپورت 10 ساله کانادایی، 160 دلار قیمت دارد که درست پس از پاسپورت 10 ساله ایتالیا به قیمت 116 یورو (یا 170 دلار) به هفتمین پاسپورت گران در جهان تبدیل می ‌کند. قبل از کانادا، گذرنامه بریتانیایی به قیمت 82.50 پوند یا 143 دلار قرار دارد. 

اگر اعتبار 5 ساله را انتخاب کنید، باید 120 دلار بابت گذرنامه کانادایی بپردازید.

پاسپورت جدید کانادا حاوی یک صفحه پلی کربنات است

صفحه اطلاعات شخصی کاملا جدید است. به جای یک تکه کاغذ براق، صفحه شناسایی جدید در واقع یک کارت پلی کربنات و شبیه گواهینامه رانندگی است. دولت می‌ گوید این ماده ماندگاری بیشتری دارد و احتمال آسیب دیدگی در اثر رطوبت یا دستکاری آن بسیار پایین است. اطلاعات شخصی شما نیز اکنون به جای چاپ روی صفحه با لیزر حک می شود. 

صفحه شناسه همچنین دارای یک ویژگی امنیتی جدید، یعنی برگ افرای قرمز رنگ قابل ناپدید شدن است، که می تواند به شناسایی گذرنامه های جعلی کمک کند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید