مقالاتمقالات اجتماعی

چگونه وکالت دادن، یک شبه زندگی شما را تغییر می دهد؟

 

وقتی برادر دکتر مری جرات یعنی بیلی جارت در سال 2018 از او پرسید که اگر اتفاقی برای او بیفتد، آیا می تواند او را به عنوان وکیل خود تعیین کند، دکتر مری به فکر افتاد.

همسر بیلی به تازگی فوت کرده بود، بنابراین او چون قصد داشت وصیت نامه اش را به روز کند، باید شخص جدیدی را برای تصمیم گیری در مورد امور پزشکی و مالی خود در صورتی که خود قادر به انجام امورش نبود، تعیین کند. 

دکتر مری که در یک مصاحبه شرکت کرده بود، گفت: «بیلی آخرین فردی بود که فکر می‌ کردیم معلول شود. بیلی زندگی بسیار فعال و شغل بسیار خوبی داشت. او مدت 32 سال مدیر ارشد شهرداری بود و هر روز در باشگاه ورزش می کرد.

اما در ژانویه 2023 در سن 58 سالگی یک سکته مغزی شدید را تجربه کرد که باعث شد دیگر نتواند صحبت کند و به ویلچر تکیه کند».

مری یک پزشک خانواده است و با موقعیت های وکالت تا حدودی آشناست، با این وجود می گوید که هنوز آنچه را که در این زمینه دخیل است دست کم گرفته است. به همین دلیل اکنون او خواستار آگاهی رسانی بیشتر در این زمینه شده و می خواهد به کانادایی ها کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد موضوع بسیار مهم وکالت پیدا کنند.

قوانین حاکم بر وکالتنامه (POA) بسته به استان یا منطقه محل زندگی فرد در کانادا متفاوت است، حتی اصطلاحات استفاده شده نیز تا حدی متفاوت هستند. در نیوبرانزویک یعنی جایی که این خانواده زندگی می کنند، وکالتنامه ها تحت قانون وکالت های پایدار که در سال 2020 اجرایی شد، تدوین و اجرایی می شوند.

بر اساس این قانون، اگر فرد برای رسیدگی به امور خود به شخص دیگری که خارج از استان زندگی می کند نیاز داشته باشد، یک وکالتنامه کوتاه مدت صادر می شود. در عوض وکالتنامه های بلند مدت برای افرادی مانند بیلی صادر می شوند که دیگر توانایی اداره امور خود را ندارند.

دو نوع وکالت بلند مدت وجود دارد: یک نوع وکالتنامه برای مراقبت های شخصی صادر می شود و در آن فردی به نمایندگی از شخص، در مورد مراقبت های بهداشتی او تصمیم می گیرد، و یک نوع وکالتنامه هم برای امور مالی است که به امور مالی فرد مربوط می شود. می توان این دو نوع وکالتنامه را همزمان به یک یا دو فرد اعطا کرد.

مری جرات گفت: «وقتی مشخص شد که بیلی از این سکته جان سالم به در می برد، وقت آن رسید که من مسئولیت وکالتنامه را بر عهده بگیرم.

بیلی صاحب خانه است، یک پسر دانش آموز دارد و دو فرزند خوانده (بزرگسال) که در آن زمان با او زندگی می کردند و تعداد زیادی صورت حساب و مسئولیت های مختلف».

جستجو برای یافتن اسناد

به گفته مری بزرگترین اشتباه آنها این بود که بیلی رونوشتی از وصیت نامه و وکالتنامه خود را به خواهرش نداده بود. به همین دلیل مری نمی توانست بدون آن مدارک به معنای واقعی کلمه به مسئولیتش عمل کند. از طرف دیگر وکیل بیلی بازنشسته شده بود و کپی پرونده های موکلش را نگه نداشته بود.

مری گفت که در ابتدا توانسته یک کپی از این وکالتنامه پیدا کند، اما به دلایل حفظ حریم خصوصی و پیشگیری از کلاهبرداری، بانک به نسخه ‌های اصلی نیاز داشته تا بتواند اجازه دسترسی مری به حساب های بیلی را صادر کند. 

هنگامی که بالاخره موفق شد وکالتنامه را پیدا کند، مانع اصلی بعدی، قبوض آب و برق بود. مری در این باره گفت: «چالش امروز این است که همه چیز الکترونیکی است.  به همین دلیل بیلی تنها کسی بود که شماره حساب ها را داشت و رمزهای عبور را فقط او می دانست». 

به همین دلیل مری مجبور بود به سازمان های مختلف مراجعه کند و در مورد نحوه دسترسی به حساب ها سوال بپرسد.

اما فقط این نبود. مری باید برای زندگی برادرزاده اش شین که هنوز یک سال از تحصیلش در مدرسه مانده بود، برنامه ریزی کند و یک مرکز نگهداری برای بیلی پیدا کند و در نهایت تصمیم دشواری برای فروش خانه بیلی بگیرد.

کاوینا ناگرانی که متخصص در حقوق املاک و سالمندان در انتاریو است، معتقد است که در این گونه مواقع  شخصی که توسط اسناد POA تعیین شده است، باید حداقل با محل نگهداری این اسناد آشنایی داشته باشد، تا در صورت وقوع اتفاق بتواند به آنها دسترسی پیدا کند. 

میشل مک دونالد مدیر اجرایی سازمان غیرانتفاعی  Brain Injury Canadaنیز معتقد است که وظایف یک وکیل تعیین شده POA بسیار زیاد است و مراقبت از فرد در راس آنها قرار می گیرد.

او معتقد است که خیلی ها به دلیل اینکه در چنین موقعیتی قرار نگرفته اند، هیچ تصوری درباره آن ندارند. او در سازمانش هر روزه با افرادی روبرو می شود که از آسیب های مغزی رنج می برند و می داند که وظیفه وکلای آنها چقدر سخت است. به همین دلیل از دیگران می خواهد که آگاهانه در این زمینه تصمیم گیری کنند!

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید