اخباراخبار کانادا

چگونه هفته کاری چهار روزه می تواند برای زنان شاغل مفید باشد

کانادا- در حالی که زمان هفته کاری 4 روزه به عنوان یک امتیاز تلقی می شد، اما از آغاز پاندمی به این سو کارفرمایان بیشتری را مجبور به ارائه برنامه کاری انعطاف پذیرتر کرده است. شرکت فناوری Coconut Software مستقر در ساسکاچوان، در آگوست 2021، به صورت آزمایشی هفته کاری چهار روزه را به اجرا گذاشت و آن را در نوامبر همان سال دائمی کرد. Juno College of Technology تورنتو نیز در سال 2022 هفته کاری چهار روزه را به اجرا گذاشت. 

هر دو سازمان مورد اشاره تحت رهبری زنان اداره می شوند. در حالی که هر کارمندی می تواند از یک روز مرخصی اضافی بهره مند شود، واقعیت این است که زنان شاغل معمولا مسئولیت های خانگی بیشتری مانند مراقبت از کودکان و خانه داری را بر عهده دارند و برخورداری از یک روز تعطیل اضافی می تواند مزایای قابل توجهی برای زنان شاغل داشته باشد. 

دکتر سیما سجادیانی، استادیار رفتار سازمانی و منابع انسانی در دانشکده بازرگانی UBC Sauder توضیح می ‌دهد: زنان، به‌ ویژه آن‌ هایی که فرزندان کوچک‌ تر دارند، از اینکه آخر هفته ندارند صحبت می‌ کنند. تمام آخر هفته آنها با خرید، لاندری و نظافت سپری می شود.

در حالی که هفته کاری چهار روزه می تواند مزایایی داشته باشد. دکتر سجادیانی نگران است که ممکن است زنان شاغل مجبور بشوند در ازای دریافت حقوق کمتر از یک روز تعطیل اضافی برخوردار شوند، او می افزاید: این می تواند منجر به نابرابری در پرداخت حقوق و دستمزد شود. 

البته دکتر سجادیانی هشدار می دهد که اجرای برنامه کاری 4 روز در هفته، راه حل آسانی برای کارفرمایان نیست؛  او می افزاید: این ایده بسیار خوبی است، اما نیاز به برنامه ریزی دارد. زیرا باید برای توزیع مجدد وظایف بین افراد وقت بگذارید و شاید مجبور شوید افراد بیشتری را استخدام و آموزش بدهید. این ممکن است برای همه محیط های کاری واقع بینانه نباشد. 

با توجه به اینکه شرکت‌ها در حال حاضر در جذب نیرو با مشکل مواجه هستند، دکتر سجادیانی معتقد است که هفته کاری چهار روزه می‌ تواند به شرکت‌ ها در جذب و حفظ کارکنان کمک کند. با این حال، اگر شرایط بازار کار به نفع کارفرمایان تغییر کند، ممکن است چنین مزایایی بی ارزش شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید