اخباراخبار کانادا

چگونه جوانی در آلمان جان یکی از وزرای کابینه ترودو را از مرگ نجات داد

اتاوا- دومینیک لابلان و جاناتان کهل (اهل باد هرسفلد – آلمان) هرگز با یکدیگر چهره به چهره نشده اند، اما پیوند مادام العمری بین شان ایجاد شده است. این جوان آلمانی از وقتی سلول های بنیادی اش را به او اهداء کرد، خود را همزاد ژنتیکی لابلان می داند! 

لابلان با ارسال این پیام از فرد جوان تشکر کرد: شما زندگی ام را نجات دادید و من همیشه سپاسگزار سخاوت شما خواهم بود. 

لابلان که از سرطان خون لنفوم غیرهوچکین رنج می برد، باید دو سال پس از پیوند سلول های بنیادی منتظر می ماند تا هویت اهداء کننده را بداند. این مهلت به سر آمد و در ایمیلی که از بیمارستان برای وی ارسال شد، نام و آدرس فرد اهداء کننده اعلام شد. آنچه توجه لابلان را جلب کرد تاریخ تولد اهداء کننده بود. وی گفت: او متولد سال 2000 بود. یعنی زمانی که سلول های بنیادی اش را اهداء کرد به سختی 20 سال داشت؛  جاناتان کهل، با پدر و مادرش در شهر کوچک باد هرسفلد در مرکز آلمان زندگی می کند، خانواده جاناتان نیز به شدت می خواستند دریافت کننده مرموز سلول های بنیادی فرزندشان را بشناسند. مهمتر اینکه می خواستند بدانند آیا پیوند موفقیت آمیز بوده و  دریافت کننده هنوز زنده است یا خیر؛ بلافاصله پس از فاش شدن نام گیرنده، مادر جاناتان نام لابلان را در اینترنت جستجو کرد و دریافت که او یک صفحه کامل در ویکیپیدیا دارد و یک وزیر کانادایی است. 

جاناتان در سال 2018 در جریان کمپینی که در مدرسه اش راه اندازی شد، به عنوان اهداء کننده در بانک سلول های بنیادی آلمان ثبت نام کرد. در این کمپین از دانش آموزان 16 تا 18 ساله برای اهداء نمونه دعوت شده بود. 

دکتر سیلوی لاکنس، از بخش پیوند عضو در بیمارستان Maisonneuve-Rosemont مونترال، مشخصات جاناتان را از بانک سلول های بنیادی آلمان استخراج کرد که کاملا با بیمارش، یعنی لابلان سازگار بود. 

در مورد لابلان، چالش اصلی یافتن اهداء کننده نبود، بلکه این بود که می بایست تا عمل پیوند، بیماری به شدت تهاجمی اش را مدیریت کند. نوع سرطان خون لابلان به قدری نادر بود که آزمایش های بالینی زیادی در مورد شیمی درمانی موثر بر آن انجام نشده بود. 

کهل پس از ثبت نام در بانک سلول های بنیادی باید خود را برای اهداء نمونه آماده کرد. بر این اساس مجبور شد برای چند روز دارویی به خود تزریق کند که تولید سلول های بنیادی را تحریک می کرد. کهل بدون اینکه از هویت اهداء کننده احتمالی سلول های بنیادی اش اطلاعی داشته باشد، خود را در قبال سلامت گیرنده یا همان همزاد ژنتیکی اش مسوول احساس می کرد؛ 

لابلان در ادامه پیامش برای کهل نوشت: شما عمر دوباره به من دادید!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید