علم و دانش

چه کسی اینترنت را اختراع کرد؟! 

 

در حالی که جوانان امروزی با اینترنت بزرگ شده اند، بسیاری از مردم از تاریخچه آن به درستی آگاه نیستند.  

تاریخ تولد اینترنت به طور گسترده ای 1 ژانویه 1983 در نظر گرفته شده است، اما فرآیند ایجاد آن مدت ها قبل از اینکه فناوری مورد نیاز برای اینترنت وجود داشته باشد، شروع شد.

ایجاد اینترنت شامل کار بسیاری از دانشمندان و مهندسان بود، به طوری که بسیاری از افرادی که برای ایجاد آن تلاش کردند، مدت ها قبل از اختراع فناوری برای ایجاد آن، چشم اندازی از اینترنت داشتند. در اوایل دهه 1900، نیکولا تسلا، مخترع به یک “سیستم بی سیم جهانی” فکر کرده بود. (بله، شرکت اتومبیل های الکتریکی تسلا به نام او نامگذاری شده است).

اولین طرح‌ واره‌ های عملی برای اینترنت تا اوایل دهه 1960 به دست نیامد، زمانی که جوزف کارل رابنت لیکلیدر دیدگاهی مبنی بر استفاده از شبکه‌های کامپیوتری برای برقراری ارتباط داشت. قبل از این، کامپیوترها عمدتا به عنوان ابزارهای ریاضی برای افزایش سرعت محاسبات استفاده می شدند.

اندکی بعد، دانشمندان کامپیوتر روشی را برای انتقال داده های الکترونیکی به نام سوئیچینگ بسته ایجاد کردند. 

در اواخر دهه 1960، با ایجاد شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته، که توسط وزارت دفاع ایالات متحده تامین مالی می شد، نخستین نمونه اولیه قابل اجرا از اینترنت متولد شد. با ARPANET چندین کامپیوتر قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر در یک شبکه واحد بودند.

ARPANET اولین پیام خود را در 29 اکتبر 1969 از یک کامپیوتر واقع در دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس به دیگری در استنفورد ارسال کرد. هر کامپیوتر به اندازه یک خانه کوچک بود. 

فناوری تا دهه 1970 با کار دو دانشمند به نام ‌های رابرت کان و وینتون سرف پیشرفت کرد که مدل ارتباطی را توسعه دادند و نحوه انتقال داده‌ ها در شبکه‌ های متعدد را استاندارد کرد. ARPANET این را در 1 ژانویه 1983 پذیرفت و اینترنت مدرن متولد شد.

اختراع اینترنت را نمی توان به یک نفر نسبت داد. در حالی که اینترنت مدرن از مدل ارتباطی اقتباسی ARPANET که توسط کان و وینتون توسعه یافته، این با شبکه جهانی وب متفاوت است.

به گفته بریتانیکا، در سال 1990، تیم برنرز لی شبکه جهانی وب یا WWW را اختراع کرد، که امروزه بیشتر مردم آن را اینترنت می شناسند و به کاربران اجازه می دهد از طریق ابرمتن به صفحات دیگر در اینترنت متصل شوند.

شبکه جهانی وب اغلب به اشتباه برای اشاره به اینترنت استفاده می شود، در حالی که واقعا یک روش معمول برای دسترسی به اطلاعات در اینترنت از طریق وب سایت هاست. به گفته History.com، شبکه جهانی وب به محبوبیت بیشتر اینترنت کمک کرد.

موتور جستجوی گوگل در سال 1998 توسط لری پیج و سرگئی برین تاسیس شد، اما ایده آن توسط این دو سازنده در سال 1995 در اتاق خوابگاه دانشگاه استنفورد متولد شد.

گوگل توجه سرمایه گذاران در دره سیلیکون را به خود جلب کرد و منجر به ایجاد شرکت گوگل در آگوست 1998 شد. پیج و برین سپس دفاتر خود را به گاراژ منتقل کردند، جایی که معروف است که شرکت از آنجا شروع به کار کرده است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید