علم و دانش

چه زمانی شغل شما توسط ربات گرفته می شود؟

ایلان ماسک می گوید به لطف پیشرفت های سریع در هوش مصنوعی (AI) در نهایت هیچ انسانی مجبور نخواهد بود کار کند. اما سوال این است که ربات ها ابتدا کدام مشاغل را اشغال خواهند کرد؟
بسته‌ بندی ‌کنندگان و نظافتچی ها در آینده‌ ای نه چندان دور توسط ماشین‌ ها حذف خواهند شد، در حالی که معلمان، پرستاران و طراحان مد فعلا در حاشیه امنیت می باشند.
Call Center یا خدمات مشتری در سراسر جهان در حال حاضر توسط هوش مصنوعی اداره می شود. برای مثال 47 درصد از تماس های مشتریان با IKEA توسط هوش مصنوعی به نام Billie پاسخ داده می شود. طبق پیش بینی ها همه مراکز تماس به زودی توسط هوش مصنوعی اداره خواهند شد.
مشاغلی مانند طراحی گرافیک، ویراستاری و مهندسی نرم افزار از سال 2022 حدود 58 درصد کاهش یافته است. این کاهش تا حدی به دلیل ظهور چت ربات هایی مانند ChatGPT و Google Bard است.
ربات ‌های مجهز به هوش مصنوعی که می ‌توانند به‌ عنوان نگهبان، نظافتچی بیمارستان ‌ها و حتی کارکنان خانه‌ های مراقبت طولانی مدت کار کنند، در حال توسعه می باشند.
بخش تولید از جمله کارخانه‌ های اتومبیل سازی سال هاست که به ربات ها متکی هستند، اما صنعت فرآوری مواد غذایی دیرتر به استفاده از این فناوری روی آورده است.
برخی شاغلینی که طی 10 تا 20 سال آینده احتمالا با ربات ها جایگزین خواهند شد، عبارتند از: پیشخدمت رستوران، آرایشگرها، پرستاران، معلمان، طراحان مد و معماران . قابل درک است که به قابلیت ربات در کوتاه کردن موهایتان تردید داشته باشید. اما در واقع، پاناسونیک در 12 سال گذشته روی رباتی کار کرده که می تواند موها را بشوید و کوتاه کند.
مشاغلی که در حال حاضر کمترین خطر جایگزین شدن با ربات را دارند، عبارتند از: فیزیکدان، متخصص مغز و اعصاب، روانشناسان بالینی، ریاضیدانان، آسیب شناسان، مدیران اجرایی، جراحان، زیست شناسان مولکولی و اپیدمیولوژیست ها.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید