مقالاتمقالات سیاسی

چهار علامت افزایش کلسترول

 

افزایش کلسترول موضوعی بسیار جدی است که نمی ‌توان آن را دست کم گرفت. زیرا معمولا زمینه را برای بروز مشکلات پزشکی جدی ‌تری مانند بیماری قلبی و سکته فراهم می ‌کند.

کلسترول بالا به این معنی است که حجم یک ماده چرب به نام کلسترول در جریان خون فرد افزایش پیدا می‌ کند.

کلسترول بالا در مراحل اولیه موضوع چندان مهمی نیست، اما به مرور زمان می‌ تواند در شریان‌ های فرد تجمع کند و مشکلاتی را برای فرد به وجود بیاورد. به همین دلیل یک عامل خطر اصلی برای سکته قلبی، سکته مغزی و بیماری ‌های قلبی به شمار می ‌رود.

بسیاری از مردم تا زمانی که آزمایش ندهند نمی ‌دانند که دچار کلسترول بالا هستند، اما علائم هشداردهنده ای وجود دارند که اگر به آنها توجه کنید، خیلی زود می توانید جلوی پیشرفت این بیماری را بگیرید.

دکتر خالد زلمی پزشک عمومی در یوتیوب ویدیویی در این زمینه منتشر کرد و در مورد این علائم صحبت کرد. پس شما نیز با ما همراه باشید تا پای صحبت های او بنشینیم. او گفت: «ما در مورد خطرات کلسترول بالا چیزهای زیادی می شنویم، اما معمولا به دلیل اینکه گفته می‌ شود کلسترول بالا علائمی ندارد، تا زمانی که آزمایش خون ندهید متوجه این مشکل نمی ‌شوید.

اما من در اینجا می ‌خواهم چهار علامت بارزی را به شما معرفی کنم که با بررسی آنها می ‌توانید خیلی زود مشکل خود را شناسایی کنید. معمولا اولین علائم بارز کلسترول بالا در پوست فرد ظاهر می ‌شوند».

برجستگی های زرد رنگ در اطراف پلک ها

این برجستگی ها و برآمدگی ها که به گزانتلاسما معروف هستند، می توانند نشانه کلیدی کلسترول بالا باشند.

دکتر خالد در این مورد گفت: «این اتفاق زمانی رخ می دهد که بدن شما کلسترول اضافی را در اطراف چشم جمع می کند.

از این رو ممکن است متوجه ضایعات زرد رنگ صاف در اطراف چشمان خود شوید. این رسوبات عموما مضر، دردناک یا خارش دار نیستند، اما می توانند نشان دهنده کلسترول بالا، دیابت یا سایر مشکلات سلامتی باشند».

برآمدگی های زرد مایل به قرمز

اگر متوجه برجستگی ‌های زرد مایل به قرمز در بدن خود شدید، احتمالا به یک بیماری متابولیک زمینه ای مبتلا شده ‌اید.

دکتر خالد گفت: «یکی از دلایل اصلی بروز این برآمدگی ها سطوح بالای تری گلیسیرید است. تری گلیسیریدها با کلسترول بدن ارتباط دارند.

این برجستگی ‌های مومی شکل کوچک می ‌توانند در هر جایی از بدن شما به وجود بیایند، از این رو می توانید آنها را روی پاها، دست ‌ها، بازوها و پایین تنه خود ببینید. این برجستگی ها که به زانتوماتوز معروف هستند، مسری نیستند».

قوس قرنیه

قوس قرنیه حلقه ای سفید و خاکستری است که در اطراف قرنیه چشم ایجاد می شود.

دکتر خالد در ادامه گفت: «قوس قرنیه می تواند با سطوح بالای چربی خون در ارتباط باشد. در ضمن ممکن است با بیماری های دیگری مانند فشار خون بالا و تصلب شرایین نیز مرتبط باشد.

قوس قرنیه معمولا مشکلی برای بینایی فرد ایجاد نمی ‌کند و خود به خود نیز از بین نمی‌ رود. این بیماری در افراد بالای 80 سال شایع تر است».

برآمدگی یا توده در اطراف زانو، بند انگشت یا آرنج شما

دکتر خالد گفت: «این علائم فیزیکی زمانی رخ می‌ دهند که کلسترول اضافی در قسمت ‌های مختلف بدن ما جمع شود.

این علائم بیشتر در افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی خانوادگی دیده می شوند. معمولا این افراد کلسترول بالا را از سایر اعضای خانواده خود به ارث می ‌برند و کلسترول بالا ارتباط زیادی به سبک زندگی آنها ندارد. از هر 250 نفر یک نفر مبتلا به هیپرکلسترولمی خانوادگی است».

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید یا در مورد سطح کلسترول خود نگران هستید، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید