مقالاتمقالات اقتصادی

چند راهکار برای صرفه جویی در مصرف بنزین

قیمت بنزین در هفته ‌های اخیر به دلیل حمله روسیه به اوکراین، بازگشایی اقتصادی و افزایش تقاضا رکورد شکسته است. داده ‌های منابع طبیعی کانادا نشان می ‌دهد که میانگین قیمت خرده ‌فروشی روزانه بنزین در سراسر کشور در روز سه‌ شنبه به بالاترین حد خود یعنی 197.4 دلار در هر لیتر رسید که نسبت به ابتدای سال، زمانی که حدود 146.1 دلار بود، بالاتر رفته است. ترزا دی فلیس، دستیار نایب رئیس در شعبه انجمن اتومبیل کانادا، می‌ گوید قیمت ‌های بالا باعث نارضایتی رانندگان می‌ شود، اما راه ‌هایی وجود دارد که می ‌توانید مسافت پیموده ‌شده بهتری داشته باشید و رقم موجود در قبض ‌های بنزین خود را کاهش دهید.

برای سفرهایتان برنامه ریزی کنید:

صرفه جویی در مصرف بنزین و داشتن مسافت پیموده شده بهتر، قبل از ترک خانه شروع می شود. دی فلیس می‌ گوید: اگر در مسیر خود تحقیق کنید و از اخبار ترافیکی یا برنامه ‌های رانندگی استفاده کنید، می‌ توانید از حضور در مناطق تصادفی و سایر مناطق دارای حرکت آهسته جلوگیری کنید که این امر به نوبه خود می ‌تواند در صرفه ‌جویی مصرف بنزین شما کمک کند. سفرهای خود را نیز گروه بندی کنید. گاهی اوقات ممکن است از خانه خارج شویم و به جایی برویم و وقتی به خانه رسیدیم بگوییم، اوه، من می خواستم به جای دیگری هم بروم، و دوباره بیرون برویم. سعی کنید تا سفرهایی را که قابل ترکیب هستند، ترکیب نموده و از ساعت شلوغی و رفت و آمد زیاد خودداری کنید.

 

حواس تان به تعمیر و نگهداری از اتومبیل تان باشد:

دی فلیس می گوید: زمانی که وسایل نقلیه به درستی کار می کنند، مسافت پیموده شده بهتری خواهند داشت. برای اینکه اتومبیل خود را در حالت خوبی نگه دارید، او توصیه می کند از تمیز بودن فیلترهای موتور، تعویض روغن موتور و فشار مطلوب تایرها اطمینان حاصل کنید. رانندگی با لاستیک کم باد یا حتی با باد زیاد، برای بنزین یا اتومبیل شما خوب نیست. دی فلیس به رانندگان می گوید که به دنبال راهنمای چاپ شده ای در داخل درب اتومبیل سمت راننده خود باشند تا بفهمند فشار بهینه برای تایر آن ها چقدر است. از آنجایی که رانندگی، شرایط جاده و آب و هوا می‌ توانند بر فشار تاثیر بگذارند، او پیشنهاد می‌ کند یک هشدار ماهانه روی تلفن خود تنظیم کرده و یا تقویم خود را علامت‌ گذاری کنید تا به طور مرتب فشار باد لاستیک را بررسی کنید.

 

از ترمز شدید و استارت ناگهانی اجتناب کنید:

اتومبیل ها زمانی که از حالت توقف به حالت حرکت با سرعت بالا می روند و یا برعکس، سوخت بیشتری مصرف می کنند. دی فلیس می گوید، هنگام رانندگی، سعی کنید در آخرین ثانیه ترمز نزنید یا هنگام شروع حرکت، به شدت به گاز ضربه نزنید. 

 

در صورت ایمن بودن از سیستم نگهدارنده سرعت یا همان کروز کنترل استفاده کنید:

حفظ سرعت ثابت می تواند با اجتناب از نوساناتی که به راندمان سوخت شما آسیب می زند، صرفه جویی را افزایش دهد. به گفته دی فلیس؛ در صورت ایمن بودن، از سیستم نگهدارنده سرعت یا همان کروز کنترل استفاده کنید. او اشاره می ‌کند که حداکثر راندمان سوخت برای اکثر اتومبیل ها بین 80 تا 90 کیلومتر در ساعت است.

 

از روشن گذاشتن موتور اتومبیل اجتناب کنید:

دی فلیس گفت: مردم تصور می کنند که باید قبل از شروع رانندگی اتومبیل خود را راه اندازی کنند تا گرم شود، چرا که فکر می کنند این برای وسیله نقلیه آن ها بهتر است. اگر اتومبیل شما یک مدل واقعا قدیمی است، ممکن است این نظریه درست باشد، اما برای اتومبیل های جدیدتر واقعا نیازی نیست که دو یا سه دقیقه قبل از راه افتادن، ماشین را راه اندازی کنید.

 

باربند را در صورت عدم استفاده بردارید:

زمانی که کالایی را با اتومبیل خود حمل نمی کنید، باربند آن را جدا کنید. دی فلیس می ‌گوید که باربندها بر روی اتومبیل شما و راندمان سوخت آن تاثیر می‌ گذارند.

 

پیگیر قیمت بنزین باشید:

با وجود اینکه اغلب نمی توانید از پر کردن بنزین در زمانی که ماشین تان تقریبا خالی است اجتناب کنید، اما ارزش آن را دارد که وقتی کمی آزادی عمل دارید، قیمت ها را تماشا کنید. افزایش قیمت ها اغلب در سایت های خبری به خوانندگان هشدار داده می شود.

 

این نکات را به یک عادت تبدیل کنید:

اکثر مردم می دانند که برای بهبود مسافت پیموده شده یا صرفه جویی در مصرف بنزین چه باید بکنند، با این وجود از دستور العمل ها پیروی نمی کنند. دی فلیس می‌ گوید: انجام این توصیه ‌ها را به روتین خود تبدیل کنید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید