مقالاتمقالات اجتماعی

چرا کانادا مقصدی مناسب برای مهاجران ایرانی است؟

تعداد مهاجران ایرانی که در طول همه گیری کووید- 19، کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند همچنان رو به افزایش بوده است، اما چرا؟ در ادامه این مطلب به چرایی این موضوع می پردازیم.

داده های اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) نشان می‌ دهند که سال ۲۰۲۱ برای مهاجران ایرانی سال مهمی بوده است. زیرا کانادا در سال گذشته پذیرای بیش از ۱۱ هزار مهاجر ایرانی بوده است و همین امر باعث شده که این کشور به هشتمین مقصد مهاجران ایرانی در سال ۲۰۲۱ تبدیل شود. اما چرا ایرانی ها، کانادا را به عنوان یک مقصد مهاجرتی به دیگر کشورهای جهان ترجیح می دهند؟

اکثر ایرانیانی که به کانادا مهاجرت می‌کنند تحصیل کرده و مسلط به زبان انگلیسی هستند، اخذ اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری نیز در میان ایرانیان ثروتمند بسیار رایج است. براساس داده های سرشماری سال ۲۰۱۶ کانادا، بیش از ۲۱۰ هزار ایرانی در این کشور زندگی می کنند. این در حالی است که هنوز داده های سرشماری سال ۲۰۲۲ منتشر نشده است. قطعا در صورت انتشار این داده ها، شاهد افزایش چشمگیر جمعیت مهاجران ایرانی در کانادا خواهیم بود.

 

انگلیسی زبان رسمی کانادا:

انگلیسی و فرانسوی زبان های رسمی کانادا هستند، در ضمن به دلیل تنوع مهاجران، این کشور از تنوع زبانی زیادی برخوردار است. در ایران آموزش زبان انگلیسی از مقطع راهنمایی شروع می‌شود و تا پایان مقطع متوسطه ادامه پیدا می کند. ضمنا تمام دانشجویان می توانند در دوره های اختصاصی زبان انگلیسی شرکت کنند. به همین دلیل اکثر تحصیل کرده های ایرانی تا حد زیادی به زبان انگلیسی مسلط هستند، از این رو راحت تر می توانند در جامعه کانادا ادغام شوند.

 

تنوع برنامه های مهاجرتی:

کانادا به خاطر تنوع برنامه‌های مهاجرتی اش معروف است. عواملی مانند کاهش نرخ زاد و ولد، پیری جمعیت و نیاز به نیروی کار جدید، باعث می شوند که دولت کانادا هر چند وقت یک بار سیاست های مهاجرتی خود را تعدیل کند و مهاجران بیشتری را پذیرا باشد.

بیش از 100 روش مختلف برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، اکسپرس اینتری، برنامه نامزد استانی (PNP) و ویزای دانشجویی، تنها برخی از راه هایی هستند که ایرانیان می توانند از طریق آنها به کانادا مهاجرت کنند.

 

موسسات آموزشی معتبر و مسیرهای مهاجرت برای دانشجویان:

سیستم آموزشی عمومی کانادا که به K-12 معروف است، فرصت های آموزشی با کیفیت و برابر را برای همه افراد، صرفنظر از قومیت، نژاد و پیشینه خانوادگی فراهم می کند. بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) عملکرد دانش آموزان کانادایی در مقایسه با سایر کشورهای عضو این سازمان، در بالاترین سطح قرار دارد.

کیفیت زندگی:

بر اساس شاخص زندگی بهتر سازمان (OECD) کانادا از نظر مسکن، رفاه فکری، امنیت شخصی، وضعیت سلامتی، ارتباطات اجتماعی، کیفیت محیط زندگی، شغل و درآمد، تعادل بین کار و زندگی، آموزش و مهارت، مشارکت مدنی، درآمد، سطح ثروت و غیره، بالاتر از حد متوسط قرار دارد. به علاوه حدود ۷۳ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ ساله در کانادا دارای شغل هستند، کانادا در حال حاضر نهمین اقتصاد بزرگ جهان است.

از طرفی اقتصاد ایران به دلیل تحریم های بین المللی و فساد داخلی، در وضعیت بسیار بدی قرار دارد. عواملی مانند افزایش تورم و عدم امید به آینده، باعث شده که سالانه ده ها هزار ایرانی دست به مهاجرت بزنند.

تنوع فرهنگی:

چندفرهنگی از دهه ۱۹۷۰ در کانادا رواج پیدا کرده است، نخست وزیر پیر ترودو جزء اولین مقاماتی بود که چندفرهنگی را در این کشور رواج داد. این سیاست هنوز هم در کانادا با قوت دنبال می‌شود، به گونه ‌ای که کانادایی ها حتی در دوران رکود کووید-۱۹ نیز از مهاجرین استقبال می کنند. همین امر باعث شده که در حال حاضر کانادا میزبان مهاجرانی با ملیت‌ها، مذاهب، زبان ها و نژادهای مختلف باشد.

ایرانیان نیز بخشی از جامعه متنوع فرهنگی کانادا هستند، در کانادا نیز مانند ایران، هر ساله مراسم باستانی نوروز برگزار می شود و نخست وزیر سال نو را به جامعه ایرانی تبریک می گوید؛ در ضمن ایرانیان به موفقیت های چشمگیری در این کشور دست یافته اند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید