اخباراخبار کانادا

چرا کانادا سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار نمی دهد؟

در حال حاضر ۷۳ گروه در لیست تروریستی کانادا قرار دادند، اما سپاه در میان آنها نیست!

در حالی که سپاه پاسداران عزم خود را برای سرکوب اعتراضات خیابانی در ایران جزم کرده است، اتحادیه اروپا و آلمان قصد دارند همانند ایالات متحده، این سازمان را در فهرست سازمان ‌های تروریستی قرار دهند.

دولت فدرال کانادا بارها از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک سازمان تروریستی یاد کرده و اقداماتی را برای عدم پذیرش برخی از اعضای این گروه در کانادا انجام داده است. در ضمن دولت یکی از شاخه های برون مرزی سپاه به نام «سپاه قدس» را در لیست گروه ‌های تروریستی قرار داده است.

با این حال دولت علی رغم درخواست های حزب محافظه ‌کار فدرال، فعالان و انجمن خانواده های قربانیان پرواز PS752، تاکنون از معرفی کل گروه شبه نظامی سپاه به عنوان یک نهاد تروریستی، اجتناب کرده است.

فیل گورسکی متخصص بازنشسته تروریسم در سرویس اطلاعات امنیت کانادا گفت: «این واقعا یک سوال جدی است که این همه اکراه به چه دلیل است؟ من واقعا نمی‌دانم در ذهن وزیر امور خارجه، وزیر امور امنیت ملی یا حتی نخست وزیر چه می گذرد؟ اگر آنها به دنبال معیارهای سازمان های تروریستی هستند، باید بدانند که سپاه تمام این معیارها را دارد».

لیست تروریستی کانادا پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر براساس قانون ضد تروریسم ایجاد شد. در حال حاضر این لیست شامل ۷۳ گروه است که القاعده و بوکوحرام دو مورد از آنها هستند.

سال گذشته دادگاه عالی انتاریو حکم داد که سرنگونی پرواز PS752 توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک اقدام عمدی تروریستی بوده و به منزله «فعالیت تروریستی» است.

بعدها کریستیا فریلند معاون نخست وزیر، از رهبری سپاه به عنوان «تروریست» و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان «سازمان تروریستی» یاد کرد.

اما هنوز مشخص نیست که چرا دولت در اعلام سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی، تعلل می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید