مقالاتمقالات اقتصادی

 چرا کانادا درگیر گردباد رکـــــــود اقتصــــــــــــادی نخواهد شد؟

اگر امروز مهم ترین مساله بیشتر کانادایی ها تورم است، نگرانی اصلی بنگاه های مالی کشور رفتن به سوی رکود اقتصادی است. نگرانی از رکود بزرگ در سال آینده و سال بعد از آن از آنجا ناشی می شود که برخی اقتصاددانان پیش بینی می کنند بانک کانادا و سایر بانک های اصلی در یک رویکرد تهاجمی برای کنترل تورم، با افزایش چشمگیر نرخ سود وام رشد اقتصادی را کند و آن را به سمت رکود هدایت خواهند کرد.

جمی دایمون، رئیس بنگاه اقتصادی جی پی مورگان، هفته گذشته به همتایان خود نسبت به بروز گردباد رکود هشدار داد. هشدار او زیاد هم دور از منطق نیست، چرا که معمولا افزایش نرخ سود وام ها یک دوره رکود را به دنبال دارد.

هرچند در شرایط فعلی، پس از دو سال سخت پاندمی، می توان چنین تبعات ناخوشایند اقتصادی را متصور شد، اما به نظر می رسد بازگشت به زندگی عادی تاثیرگذارتر از هر عامل دیگری عمل خواهد کرد.

همان طور که گفته شد یکی از عوامل رکود، رویکرد تهاجمی بانک ها در جهت کنترل رشد اقتصادی و کاهش تورم است. اما در حال حاضر بانک ها چنین اقدامی نخواهند کرد چون احتیاجی به این کار نیست.

اغلب اقتصاددانان بر این باورند نرخ تورم در کانادا تا سال آینده همین موقع به نصف کاهش یافته است، در این مدت نیز روند نزولی تورم را شاهد خواهیم بود به طوری که تا پایان سال جاری، تورم از 7 درصد فعلی به کمتر از 4 درصد خواهد رسید. این بدان معنی است که بانک ها افزایش نرخ سود را در 2 درصد متوقف خواهند کرد تا تورم به خودی خود روند کاهشی اش را طی کند. در واقع دیگر دلیلی برای افزایش نرخ سود به 3.5 درصد، که می تواند منجر به رکود اقتصادی شود، وجود نخواهد داشت.

جالب اینجاست که مصرف کنندگان نیز نقش خود را در جهت کاهش تورم ایفا می کنند. نظرسنجی ها حاکی از آن است مردم کانادا فعلا تعداد دفعات رستوران رفتن، رفتن به سفرهای تفریحی، و خرید های بزرگی مانند خانه، ماشین و مبلمان را محدود کرده اند.

تاثیر مصرف کنندگان بر گام بعدی بازسازی اقتصادی :

خانواده های کانادایی در نتیجه حمایت های مالی دولت در دوران پاندمی و کاهش فرصت سفر و خرید در این دو سال، مجموعا حدود 300 میلیارد دلار پس انداز آماده برای سرمایه گذاری و خرج کردن دارند.

بنابراین انتظار می رود طی سال  های 2023 و 2024، یعنی همان بازه زمانی که برای رکود پیش بینی شده، مردم کانادا تحت تاثیر کاهش تورم و قیمت ها، دوباره به بازار رونق ببخشند. این در حالی است که فقط افزایش تقاضا برای خرید اتومبیل کافی است تا از بروز رکود جلوگیری شود.

همچنین، انتظار می رود با جذب مهاجر در این سال ها کمبود نیروی کار نیز جبران شده و موج تازه ای از استخدام ها آغاز شود.

این روزهای عجیب به پایان خواهد رسید :

وضعیت امروز تورم در کانادا حاصل همزمانی چند عامل نامطلوب، و خوشبختانه ناپایدار، است. روند کلی در کانادا همواره رشد اقتصادی پیوسته با تورم پایین بوده و خواهد بود. از سال 1990 تا 2020، میانگین تورم سالانه کشور از دو درصد تجاوز نکرده و این در حالی بوده است که اقتصاد سه برابر رشد یافته است.

بنابراین، پیش بینی رکود در شرایط فعلی بی توجهی به روزنه های پرنور امید از جمله جبران کاستی های زنجیره تامین و همچنین نیروی کار است. در این میان، بازگشت آمریکا به زندگی عادی و اختصاص میلیاردها دلار برای ساخت کارخانه های جدید تولید چیپ و نیم رساناها نیز در کنترل قیمت اتومبیل و سایر کالاها موثر واقع خواهد شد.

اروپا نیز در مذاکره برای تامین منابع انرژی از کشورهایی به جز روسیه به موفقیت های چشمگیری دست یافته است.

هرچند ماه هاست زندگی همه ما دستخوش طوفان شده و شاید هنوز مخاطراتی وجود داشته باشد، اما شواهد نشان می دهد، به جای گردباد رکود اقتصادی، آسمانی صاف و آفتابی در پیش است

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید