اخباراخبار کانادا

چرا کانادا با پناهندگان افغان مانند اوکراینی ها رفتار نمی کند؟ چون سفیدپوست و مسیحی نیستند؟!

اتاوا – کانادایی های افغان تبار، به طور رسمی دولت فدرال را به تبعیض در برنامه های مهاجرتی افغان ها و اوکراینی متهم می کنند.

چهار مرد افغان که برای خدمت در کنار ارتش کانادا به افغانستان اعزام شدند. پس از اینکه خانواده هایشان از برنامه مهاجرتی ویژه ای که در سال 2021 برای اسکان مجدد افغان های مرتبط با کانادا ایجاد شده بود، کنار گذاشته شدند، به دادگاه حقوق بشر کانادا شکایت کردند.

آنها در گفتگو با تورنتو استار، گفتند: کانادا به اوکراینی‌ هایی اجازه ورود می ‌دهد که حتی نمی ‌توانند کانادا را روی نقشه پیدا کنند.

تورنتو استار به دلیل نگرانی برای امنیت خانواده های این افراد، هویت آنها را فاش نکرده است، اما می گوید دو تن از شاکیان پس از میانجیگری با دولت توافق کرده اند. اما دو مرد دیگر همچنان شکایت خود را دنبال می کنند.

این مشاوران که به عنوان LCA شناخته می شوند، توسط ارتش کانادا استخدام شدند و به افغانستان فرستاده شدند تا سربازان کانادایی را در طول یک دهه حضور در افغانستان همراهی کنند؛ بر خلاف مترجمانی که به صورت قراردادی توسط شرکت‌های چند ملیتی استخدام می ‌شدند، LCA ها لباس فرم می ‌پوشیدند. با این حال، زمانی که افغانستان به دست طالبان سقوط کرد، اعضای خانواده LCA در برنامه خاص اسکان مجدد افغان ‌ها به کانادا وارد نشدند.

گروهی از LCA های سابق در سپتامبر 2021 زنگ خطر را به صدا درآوردند و نسبت به خطر موجود برای خانواده های خود هشدار دادند. به آنها گفته شد اتاوا در حال بررسی گزینه ها است، اما هیچ پیشرفتی حاصل نشده. در واقع به LCA ها گفته شد که تنها گزینه آنها استفاده از برنامه های مهاجرتی منظم مانند اسپانسرشیپ مالی است.

در پی تهاجم روسیه به اوکراین، دولت یک برنامه مهاجرتی دیگر را برای اسکان اضطراری اوکراینی ‌ها تنظیم کرد و همچنین برای اوکراینی ها شرایطی مانند معاینه پزشکی خارج از کشور و هزینه های مهاجرت را کاهش داد. کانادا قول داد طی 14 روز به درخواست های ویزا رسیدگی کند و محدودیتی برای تعداد درخواست ها قائل نشد. اما این موانع برای LCA ها برچیده نشد.

این امر باعث شد چهار شاکی افغان تفاوت بین برنامه اوکراین و گزینه های در دسترس آنها از قبیل مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا را تبعیض آمیز بدانند.

در شکایتی که توسط پروفسور امیر عطاران ارائه شده، آمده است: به نظر می ‌رسد نژادپرستی و تعصب سیستماتیک وجود دارد.  اوکراینی ها در ترکیب اصلی سفیدپوستان و مسیحی هستند. افغان ها خیر.

از زمان طرح شکایت در ماه می، حداقل دو نفر از این افراد ادعا کرده اند که اعضای خانواده شان توسط طالبان بازداشت و شکنجه شده اند.

در پاسخ به این شکایت، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا استدلال کرد که هیچ دلیلی برای ادعای تبعیض وجود ندارد و کانادا  به اعضای فهرست شده خانواده های LCA اجازه می دهد تا به کانادا مهاجرت کنند، مشروط بر اینکه شرایط بهداشتی و امنیتی خاص را داشته باشند. از برخی از هزینه ها نیز چشم پوشی می شود و تازه واردان به مراقبت های بهداشتی دسترسی خواهند داشت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید