اخباراخبار کانادا

چرا کانادا با وجود قول ساخت واکسن هنوز در آغاز راه است؟

به گزارش ایران جوان و به نقل از thecanadianpressnews زمانی که نخست وزیر جاستین ترودو در مونترال روی تریبون رفت و قول داد که شورای ملی تحقیقات کانادا تا پایان سال 2021 میلیون ها دوز واکسن تولید می کند، هنوز 6 ماه از همه گیری کووید 19 نگذشته بود و حتی یک واکسن برای آن در هیچ کجای دنیا ساخته نشده بود.

اکنون حدود 1000 روز از آن موعد می گذرد و کانادا هنوز یک دوز واکسن برای استفاده بالینی تولید نکرده است.

ارل براون ویروس شناس و استاد بازنشسته دانشگاه اتاوا، در این باره گفت: «حتی یک گیاه نیز برای به ثمر نشستن به حداقل یک سال وقت نیاز دارد».

اما اکنون حدود 3 سال از آن روز می گذرد و هیچ اتفاق ملموسی نیفتاده است. این نشان می دهد که این هدف اصلا واقع بینانه نبوده و هیچ پشتوانه علمی و تحقیقاتی نداشته است.

با این وجود براون معتقد است اگر همه ‌گیری دیگری در جهان اتفاق بیفتد، کانادا در زمینه ساخت واکسن ها و داروها در موقعیت بهتری نسبت به سه سال قبل قرار دارد.

در ادامه گزارش thecanadianpressnews آمده است:

زمانی که دولت کانادا در تابستان 2020 در حال مذاکره برای خرید واکسن ‌های کووید 19 بود، وزیر تدارکات وقت آنیتا آناند از تمام شرکت ها پرسید که آیا می توانند واکسن های خود را در کانادا تولید کنند و همه به اتفاق نظر گفتند خیر.

آناند که اکنون وزیر دفاع است، گفت تمام شرکت ها به این نتیجه رسیده بودند که کانادا ظرفیت تولید زیستی و تخصص و سرمایه لازم برای ساخت واکسن را ندارد.

این امر باعث شد که کانادا به واکسن های وارداتی وابسته شود، منابع اولیه را محدود کند و هزینه را بالا ببرد؛ با این وجود دولت قول داد که زمین بازی را تغییر دهد.

شواهد نشان می دهند که هر چند ما در این مدت پیشرفت های خوبی داشته ایم، اما هنوز راه درازی در پیش داریم!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید