مقالاتمقالات اجتماعی

چرا وارد کردن اطلاعات شخصی در شبکه‌های اجتماعی خطرناک است؟

جاش ویت پس از گذراندن دوره کارآموزی، ابتدا وارد حرفه بازرسی و کارآگاهی شد و در مورد اطلاعات مالی و عملیات پولشویی درس های زیادی آموخت و اکنون در این زمینه به دیگران مشاوره می دهد.

او اکنون به ستاره تیک تاک تبدیل شده است و تصمیم گرفته نکات و ترفندهای مهمی را که در این زمینه بلد است با دیگران به اشتراک بگذارد. 

یکی از نکاتی که او متذکر شده، این است که چرا نباید شماره تلفن خودمان را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذاریم. 

جاش ویت که اکنون 26 ساله است تصمیم گرفته شرکت خود را راه اندازی کند. او در تیک تاک یک حساب کاربری با بیش از 25 هزار دنبال کننده دارد که در آن ترفندها و نکات تخصصی مربوط به حوزه فعالیت خود را با دیگران به اشتراک می گذارد. 

جاش که در یوتا ایالات متحده زندگی می کند، در این باره گفت: «بازرسان خصوصی مجبور نیستند حقیقت را به شما بگویند. آنها معمولا می توانند برای به دست آوردن اطلاعات به دروغ متوسل شوند. زمانی که فکر می ‌کنید کسی شما را تماشا نمی‌ کند، بازرسان خصوصی از شبکه های اجتماعی برای ردیابی شما استفاده می ‌کنند. اگر ایمیل یا شماره تلفن خود را در یک پلتفرم رسانه اجتماعی ثبت کنید، پیدا کردن حساب های خود را برای آنها آسان تر می کنید».

جاش که در سراسر کانادا، بریتانیا، استرالیا و اروپا مشتری دارد، به فالوورهای خود توصیه می کند که علاوه بر شماره تلفن، از به اشتراک‌گذاری سایر اطلاعات خود نیز در شبکه های اجتماعی خودداری کنند. او در ادامه گفت: «به خاطر داشته باشید هر چیزی را که به دولت ارسال می کنید، بسته به شرایط ممکن است توسط یک بازرس خصوصی هم قابل دریافت باشد.

مواظب باشید هر کاری که در اینترنت انجام می‌ دهید، ردپایی برای کسی می ‌گذارید که شما را دنبال می کند. تحقیقات خصوصی کار آسانی نیست و بازرسان خصوصی برای انجام درست وظایف خود، مسئولیت‌ های اخلاقی زیادی را بر عهده دارند؛ آنها باید مطمئن شوند که با کار خود به مجرمان یا تعقیب‌کنندگان کمک نمی ‌کنند. اما در هر صورت شما باید هوشیار باشید و اطلاعات خود را ایمن نگه دارید».

یکی از ویدیوهای اخیر جاش که بیش از 531600 بار در فضای مجازی دیده شده است، یکی از قدیمی ترین ترفندهای کلاهبرداری را به نمایش می گذارد.

این ترفند آنقدر عجیب است که تقریبا تمام بازدیدکنندگان این ویدیو وایرال شده را انگشت به دهان کرده است. جاش در این ویدیو می ‌گوید: «تا به حال شده که یک غریبه به در خانه ‌تان بکوبد و بگوید سگم را گم کردم یا گربه‌ ام را دیده ای؟».

«لحظه ‌ای که شما در خانه ‌تان را باز می‌ کنید، آنها به آنچه می ‌خواهند رسیده ‌اند؛ زیرا در این صورت متوجه می شوند که کسی در خانه است و تصویری از چهره دارند، اکنون آنها می دانند که شما همان شخصی هستید که در خانه حضور دارد».

او سپس توصیه می ‌کند که یک سری سوالات تصادفی در مورد این «حیوان خانگی گمشده» بپرسید، تا قصد و نیت واقعی طرف برای شما مشخص شود. 

او افزود: «هر کسی که واقعا حیوانی را گم کرده باشد و در به در به دنبال آن بگردد، اطلاعات زیادی در مورد حیوان خود دارد که حاضر است در اختیار شما قرار دهد؛ پس باید آماده ارائه جزئیات باشد. اگر طرف این کار را نکرد و با درخواست شما آشفته و پریشان شد، مطمئن باشید که او به دنبال حیوانش نیست، بلکه به دنبال شماست».

این پست به شدت مورد توجه کاربران قرار گرفت و نظرات مختلفی دریافت کرد که بسیاری از آنها شوخی و طنز بودند. 

کاربری به نام رز به شوخی گفت: «خوشبختانه من اصلا عادت ندارم که در خانه را به روی کسی باز کنم».

کاربر دیگری گفت: «فکر کنم اصلا متوجه اصل ماجرا نشده اید، چنین فردی قصد دارد به شما تجاوز کند».

برایان افزود: «من اگر منتظر کسی نباشم، اصلا در را باز نمی کنم». 

کاربر دیگری با نام پاپی گفت: «هر کس به در خانه من بیاید، خودش پشیمان می شود؛ چون اصلا خودم را متعهد به باز کردن در خانه نمی دانم».

کاربر دیگری نیز با شوخی گفت: «آفرین! کاری کردی که دیگر هیچ کس حاضر نباشد در خانه اش را به روی دیگری باز کند».

از شوخی گذشته، هشدارهای جاش ویت واقعا جدی هستند و نباید آنها را ساده و دست کم بگیریم!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید