اخباراخبار جهان

چرا هنوز حجاب برای زنان ایرانی اجباری است؟

ای بی سی نیوز:

محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور روز شنبه از برچیده شدن بساط گشت ارشاد خبر داد. او افزود: «دستگاه قضایی همچنان به نظارت بر رفتار مردم در کشور ادامه خواهد داد».

اما روز یکشنبه، شبکه العالم که یکی از رسانه های عربی زبان رژیم ایران است، در مطلبی کوتاه اظهارنظر دادستان کل کشور مبنی بر برچیده شدن گشت ارشاد را تکذیب کرد.

این در حالی است که زنان در ایران همچنان براساس قوانین جمهوری اسلامی ملزم به داشتن حجاب هستند. به عبارت دیگر حتی اگر گشت ارشاد نیز تعطیل شود، باز هم زنان ایرانی باید از قانون حجاب اجباری تبعیت کنند.

منتظری نیز پیش از این اعلام کرده بود: «مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی موضوع حجاب هستند و تا 15 روز دیگر نتایج آن اعلام خواهد شد».

اما هنوز مشخص نیست این تحرکات رژیم چه تغییری در قانون حجاب اجباری به وجود خواهد آورد. این بیانیه ها نشان می دهند که قانون حجاب اجباری در ایران همچنان پابرجاست و به نظر نمی رسد این قانون لغو شود.

پلیس امنیت اخلاقی تنها یکی از بازوهای اجرایی رژیم است که طی سال های مدید بر اجرای قانون حجاب اجباری نظارت داشته است. زیرا دفاتر «حراست» در همه سازمان ‌ها و مراکز دولتی، پارک‌ها و سایر اماکن عمومی همواره زیر نظر وزارت اطلاعات فعالیت کرده اند. یکی از وظایف اصلی این دفاتر، نظارت بر حجاب زنان است.

فعالان و معترضان معتقدند حتی اگر گشت ارشاد ظاهرا برچیده شود، به احتمال زیاد با نام دیگری دوباره بازمی گردد. زیرا طی این سال ها گشت ارشاد همواره با نام های مختلفی در خیابان های ایران حضور داشته است.

اعلام برچیده‌شدن بساط گشت ارشاد سه ماه پس از قیام انقلابی مردم ایران در داخل و خارج از کشور، به‌احتمال زیاد نشانه‌ای از تعظیم رژیم در برابر این فشارهای فزاینده است. این قیام پس از حادثه مرگ مهسا امینی که به دلیل رعایت‌نکردن حجاب توسط نیروی پلیس دستگیر شده بود آغاز شد. مرگ مهسا باعث شد که زنان ایرانی جانشان را کف دستشان بگیرند و با برداشتن حجاب یا بریدن موهایشان در مکان‌های عمومی اعتراضشان را به مردم دنیا نشان دهند.

قیام اخیر مردم ایران که برچیده شدن بساط گشت ارشاد یکی از کوچکترین دستاوردهای آن است، برای مردم ایران هزینه زیادی داشته است. به گفته سازمان غیردولتی حقوق بشر ایران، تاکنون حداقل 448 نفر از جمله 60 کودک از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران کشته شده اند. به گفته این سازمان، تعداد واقعی جان باختگان به دلیل تهدیدات رژیم و عدم دسترسی به گواهی مرگ افراد ممکن است بسیار بیشتر از این باشد. همچنین به گفته‌ی سازمان ملل تخمین زده می‌شود که حدود 14 هزار نفر به اتهام شرکت در تظاهرات دستگیر شده باشند.

اما شعارهای مردم در خیابان‌های ایران نشان می‌دهد که آنها نه‌تنها خواهان برچیده‌شدن بساط حجاب اجباری، بلکه خواهان برچیده‌شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید