اخباراخبار کانادا

چرا قیمت موز با وجود افزایش قیمت مواد غذایی، افزایش چندانی نیافته است؟

با وجود اینکه قیمت مواد غذایی در کانادا با سرعتی سرسام آور که در 40 سال گذشته بی سابقه است، افزایش می یابد؛ اما موز همچنان قیمت مناسبی دارد.

براساس آمار، متوسط قیمت موز در جولای 2022 نسبت به چند ماه قبل از آن، افزایش چندانی نیافته است و هنوز با قیمت هر کیلو 1.68 دلار، یکی از ارزان ترین انواع میوه به شمار می آید.

اما چرا؟

تقاضا در بازار جهانی، باعث ثابت ماندن قیمت موز شده است.

سیلوین چارلبویز محقق دانشگاه دالهاوزی در این باره گفت: «موز توسط یک زنجیره تماماً یکپارچه عمودی، تهیه و عرضه می شود. به همین دلیل کشاورزانی در این زمینه فعالیت می کنند، توسط شرکت های چندملیتی حمایت می شوند».

موز در کشورهای استوایی مانند اکوادور، کاستاریکا و … پرورش می یابد، به همین دلیل فصل رشد مشخصی ندارد و در تمام طول سال ثمر می دهد. 

براساس آمارها، تولید موز از سال 2000 هر ساله مرتبا افزایش یافته و از 67 میلیون تن در این سال به 114 میلیون تن در سال 2017 رسیده است. 

موز به یک میوه مشتری آور معروف است، به عبارت دیگر قیمت آن همیشه پایین نگه داشته می شود تا مشتریان بیشتری پیدا کند.

از طرفی، موز برخلاف برخی از انواع دیگر میوه ها مانند توت، تحت تاثیر سیاست مقابله با پلاستیک های یک بار مصرف قرار نمی گیرد. زیرا پوست موز خیلی راحت و سریع تجزیه می شود و مشکلات زیست محیطی ایجاد نمی کند.

با نزدیک شدن به فصول سرد سال، قیمت اقلامی مانند لبنیات، میوه ها و سبزیجات خارج از فصل افزایش می یابد. 

در ضمن کاهش ارزش دلار کانادا در برابر دلار آمریکا نیز مزید بر علت شده و باعث گرانتر شدن قیمت مواد غذایی وارداتی به کانادا می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید