مقالاتمقالات پزشکی

چرا عموم مردم نباید نگران واکسن آبله میمون باشند؟

شاید سازمان بهداشت جهانی شیوع آبله میمون را شرایط اضطراری برای سلامت عموم اعلام کرده باشد، اما به گفته کارشناسان، با توجه به مشکلات تامین واکسن، نیازی نیست عموم مردم نگران واکسینه کردن خود باشند.

متخصصان بیماری های واگیردار اظهار داشتند در حال حاضر در کانادا و بسیاری از کشورهای دیگر، کمپین های واکسیناسیون به دنبال واکسینه کردن مردان همجنسگرا به ویژه افرادی هستند که بیش از یک شریک جنسی دارند، چرا که تقریبا همه موارد بیماری در این گروه مشاهده شده است. در نتیجه با واکسینه کردن آنها می توان از گسترش بیماری به سایرین جلوگیری کرد.

دکتر جرالد ایوانز، رئیس بخش بیماری های واگیردار دانشگاه کوئین می گوید: اگر با مقدار محدود واکسن موجود بتوان این گروه را واکسینه کرد، چرخه گسترش بیماری قطع خواهد شد. دکتر زین چالگا، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه مک مستر، نیز معتقد است ضمن اینکه باید اپیدمی را برای شناسایی سایر گروه های آسیب پذیر به دقت تحت نظر قرار داد، اما در حال حاضر بهترین کار در اولویت قرار دادن واکسیناسیون مردانی که چند شریک جنسی همجنس خود دارند، به منظور محفوظ نگه داشتن سایر گروه های جمعیتی، از گسترش بیماری است.

از مهم ترین علائم آبله میمون می توان به تب، متورم شدن غدد لنفاوی و درد مفاصل اشاره کرد.

اکثر مبتلایان ظرف چند هفته بهبود پیدا می کنند اما موارد بستری بیمار در بیمارستان نیز مشاهده شده است. 

واکسن ویروس آبله میمون به میزان محدود و در بخش ذخایر اضطراری کشورها موجود است که در اصل برای مقابله با نوع بسیار کشنده تر این ویروس، یعنی عامل بیماری آبله، نگهداری می شود. 

اداره سلامت کانادا تا کنون 70 هزار دوز از  این واکسن را در اختیار استان ها قرار داده که 27 هزار دوز آن به افراد تزریق شده است. به گفته مقامات این اداره، در صورت نیاز، دوزهای بیشتر برای ارسال به استان ها موجود است، اما به دلایل امنیتی میزان دقیق واکسن موجود قابل ذکر نیست.

این واکسن در کانادا تحت نام ایوامیون شناخته می شود و طبق دستورالعمل باید در دو دوز به فاصله 28 روز تزریق شود. 

شرکت دانمارکی باوارین نوردیک، تولیدکننده واکسن آبله، در ماه جون اعلام کرد کانادا به ارزش 56 میلیون دلار آمریکا از این شرکت واکسن خریداری کرده که توزیع آن از سال آینده شروع خواهد شد.

آبله میمون از طریق تماس نزدیک منتقل می شود و تا کنون تقریبا منحصرا در بین مردانی که با چند شریک جنسی همجنس خود رابطه داشته اند دیده شده است. تا امسال این ویروس فقط در قاره آفریقا شیوع داشت، اما در ماه می، با شناسایی چند مورد ابتلا در اروپا، برای اولین بار به خارج از قاره آفریقا گسترش یافت. 

به عقیده دکتر سمیر السید، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه وسترن، برای جلوگیری از شیوع بیماری و با توجه به محدودیت موجودی واکسن، باید کشورهایی مانند کنگو که سال هاست با شیوع این ویروس رو به رو هستند در اولویت دریافت واکسن قرار بگیرند. به ویژه اینکه کنگو با نوع کشنده تری از ویروس درگیر است که آمار مرگ و میر ناشی از آن موید این مطلب است. دکتر السید شناسایی و مصون سازی منشا هر ویروس را بهترین راه مقابله با جهانی شدن آن می داند که در مورد ویروس آبله میمون، این منشا قاره آفریقا است.

به گفته دکتر ترزا تم تا کنون 745 مورد ابتلا به ویروس آبله میمون در کانادا شناسایی شده است. همچنین، 14 هزار دوز واکسن ایوامیون در انتاریو تزریق شده که 11 هزار مورد آن در تورنتو، مرکز اصلی موارد ابتلا، توزیع شده است. انتاریو مانند سایر استان ها، با توجه به محدودیت موجودی، واکسن ها را به صورت تک دوز ارائه می کند و اداره سلامت نیز یک دوز واکسن را برای شرایط فعلی کافی می داند. شرکت نوردیک نیز ضمن تایید اثربخشی یک دوز واکسن، اعلام کرد دوز دوم را تا 2 سال پس از دوز اول می توان تزریق کرد.

حال باید منتظر ماند و دید آیا اصلا نیازی به توزیع دوز دوم احساس خواهد شد. به عقیده دکتر کوین واردن، استاد دانشگاه مک مستر، اگر پس از چهار ماه از توزیع دوز اول، مورد جدیدی از ابتلا در گروه های آسیب پذیر شناسایی شده مشاهده نشود، دیگر لزومی برای توزیع واکسن بیشتر وجود نخواهد داشت

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید