اخباراخبار جهان

چرا شرکت ‌هایی مانند آمازون و والمارت به مشتریانشان اجازه می دهند که کالاهای مرجوعی را با وجود بازپرداخت هزینه آنها، نزد خود نگهدارند؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از خرید کالایی از کیفیت آن راضی نبوده اید و به همین دلیل تصمیم گرفته اید آن را مرجوع کنید. در چنین مواقعی همه ما انتظار داریم محصول مورد نظر را مرجوع و پولمان را پس بگیریم. اما گویا این رویه در حال تغییر است، زیرا برخی خرده ‌فروشان بزرگ مانند آمازون، والمارت و تارگت به مشتریانشان امکان می دهند که حتی پس از بازپرداخت پول کالا، کالای مورد نظر را نزد خودشان نگه دارند.

اما چرا؟ این کار چه صرفه ای برای این شرکت ها دارد؟ حقیقت این است که روند پردازش کالاهای مرجوعی برای این شرکت ها بسیار پرهزینه و زمانبر است،به همین دلیل گاهی اوقات چندان منطقی به نظر نمی رسد.

اگر این اتفاق در چند سال گذشته برای شما رخ داده است، بدانید که تنها نیستید، زیرا مدتی است که برخی از خرده فروشان بزرگ این رویه را در پیش گرفته اند.

البته توجه داشته باشید که این حرف در مورد کالاهای گرانقیمتی مانند تلویزیون‌ و کامپیوتر صدق نمی کند؛ این سیاست در شرایطی اعمال می‌ شود که احتمال فروش مجدد محصول بسیار کم است و مرجوع کردن کالاها ارزش هزینه های پردازش آن را ندارد. به عبارت دیگر این سیاست در مورد کالاهای ارزان قیمت اعمال می شود و بیشتر در مورد مشتریانی که با سابقه هستند، صدق می کند.

به گفته ناتان اسمیت، معاون ارشد محصولات در شرکت Appriss Retail، این یک روند نسبتا جدید در صنعت خرده‌ فروشی است و با شروع همه گیری به دلیل افزایش خریدهای آنلاین بیشتر رواج پیدا کرد.

اسمیت در این باره گفت: «باید به این پدیده از دو زاویه خدمات مشتری و منافع اقتصادی نگاه شود. هزینه ارجاع کالا شامل هزینه های حمل و نقل و انبارداری است. اما ارجاع کالا هزینه نامشهودی نیز دارد، زیرا این کار نارضایتی مصرف کننده را افزایش می دهد و احتمال اینکه مصرف کننده دوباره از همان فروشگاه خرید کند را کاهش می دهد».

پس اگر بار دیگر در هنگام خرید اینترنتی، کالای مورد نظر به دستتان نرسید ناراحت نشوید، شاید این کالا به هدیه ای رایگان برای شما تبدیل شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید