مقالاتمقالات اجتماعی

چرا سی درصد مهاجران به کانادا از تصمیم خود پشیمان می شوند؟

شاید شما هم شنیده باشید که حدود 30 درصد از تازه واردان به کانادا از تصمیم خود احساس پشیمانی می کنند. نسل سوم یک خانواده مهاجر که تمام عمر خود را در کانادا گذرانده است، دلایل این احساس را از دیدگاه خود بیان می کند: علت های زیادی برای اینکه چرا مهاجران در کانادا جا نمی افتند وجود دارد، اما من در اینجا به مهم ترین آنها اشاره می کنم.  

1- آنها متوجه می شوند انجام کارهایی که برای آن آموزش دیده اند، در کانادا نیازمند داشتن شرایط حرفه ای خاصی است که به دست آوردن آنها هزینه و وقت زیادی می طلبد.

2- شاید درباره آب و هوای کانادا، به ویژه سرمای زمستان، چیزهایی شنیده باشند اما تا زمانی که خودتان آن را تجربه نکرده باشید، معنای زمستان های سرد آن را درک نمی کنید. حتی تورنتو که با استانداردهای کانادایی سرمای شدیدی ندارد، می تواند برای یک اروپایی غیر قابل تحمل باشد چه برسد به کسی که از آب و هوایی مثل هند و پاکستان یا چین و فیلیپین می آید؛ کشورهایی که از قضا دارای بیشترین مهاجر در کانادا هستند.

3-هزینه مسکن در کانادا سرسام آور است. حتی اگر شغل خوبی داشته باشید و در استان نه چندان گرانی مثل کبک زندگی کنید، باز هم بخش عمده ای از درآمد شما صرف هزینه های مسکن خواهد شد. اجاره یک آپارتمان دو خوابه معمولی در تورنتو حداقل ماهی 2000 دلار هزینه دارد.این یعنی باید در سال حدود 96 هزار دلار درآمد داشته باشید تا بتوانید از عهده این هزینه در کنار سایر هزینه های زندگی در کانادا بر بیایید. 

4-داشتن خدمتکار خانه را که اصلا فراموش کنید. همه کارها را باید خودتان انجام بدهید. اگر خیلی وضع مالی تان خوب باشد شاید بتوانید به پرستار بچه فکر کنید. اینجا حتی پولدارها هم فقط برای مناسبت های خاص مثل برگزاری مهمانی های بزرگ خدمتکار استخدام می کنند.

5-فرهنگ کانادا این طور است که شما باید تقریبا با همه، فارغ از جایگاه اجتماعی شان، برخورد مودبانه ای داشته باشید. این فرهنگی است که حتی آمریکایی ها و بریتانیایی ها هم با آن مشکل دارند. برای مثال اگر شما از فرهنگی می آیید که در آن کارکنان زیردست رئیس محسوب شده و باید بله قربان گو باشند، احتمالا در کانادا برای جذب و حفظ نیروی کار به مشکل برمی خورید.

6-یک نکته مهم دیگر رفتار مهاجران با زن و فرزند است. در یکی از پرونده های حقوقی اخیر، مردی به خاطر سه بار کتک زدن همسرش، به پرداخت 150 هزار دلار به او محکوم شد. یا مثلا اگر انتظار دارید فرزندتان همیشه مطیع شما باشد، آنها در مدرسه می آموزند که اصلا هم لازم نیست این طور باشد. بعضی ها هم عادت دارند وقتی برای کاری به جایی مراجعه می کنند، با کارکنان مرد صحبت کنند نه زن. خبر بد اینکه بسیاری از مقامات ارشد ادارات و شرکت های کانادایی زن هستند.

7-ضمنا دوری کانادا هم یکی از مشکلات بزرگ مهاجران است. دلتنگی برای خانواده و مسافت زیاد سفر یکی از دغدغه های همیشگی مهاجران است. بله می توان برای مهاجرت خانواده نیز اقدام کرد. اما این پروسه هم بسیار طولانی، پیچیده و غیر تضمینی است.

پس چرا با این همه، مهاجران در کانادا می مانند؟ چون بر خلاف همه معایبش، شما پس از طی پروسه مشخصی شهروند این کشور می شوید و کسی که شهروند شد، از همه شرایط و امتیازات فردی که در خاک کانادا متولد شده است برخوردار است؛ موضوعی که در مورد فرزندان مهاجران نیز صدق می کند. و این همان چیزی است که در اکثر کشورها نمی توانید به دست بیاورید.

برای مثال، حدود 80 درصد ساکنان دبی خارج از امارات به دنیا آمده اند اما فارغ از اینکه چند سال در این شهر اقامت داشته و چه می کنند، هرگز شهروند امارات محسوب نخواهند شد، هرگز!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید