اخباراخبار کانادا

چرا سالمندان ساکن مراکز مراقبت طولانی ‌مدت، بدون تشخیص داروی ضد روان پریشی دریافت می ‌کنند؟

انتاریو- زمانی که لورا پینتو در سال 2017 پدرش را به خانه سالمندان در ویندزور منتقل کرد، پس از مدتی شاهد تغییر وضعیت روحی او شد. این تغییر نتیجه ترکیبی از داروهای آرامبخش مانند هالدول و سروکل بود؛ داروهای ضد روان پریشی که به طور سنتی برای کنترل توهم یا هذیان و رفتارهای ناشی از آن تجویز می شود. 

پدر او این داروها را به مدت بیش از شش ماه دریافت کرد. در گزارش پزشکی که توسط پینتو برای سی بی سی نیوز ارسال شده، دلیل تجویز این داروها تمایل این مرد سالمند به خروج از خانه سالمندان توصیف شده است. در حالی که او هرگز توسط پزشک مبتلا به روان پریشی تشخیص داده نشده بود. 

در سال‌ های 2020-2019، کمی بیش از 20 درصد از ساکنان مراکز مراقبت طولانی ‌مدت داروهای ضد روان پریشی را بدون نسخه دریافت می ‌کردند. اما درصد افرادی که بدون هیچ نشانه بالینی، داروهای آرامبخش  دریافت کرده اند، طی دو سال گذشته افزایش یافته و به 23.9 درصد رسیده است. این آمار نشان می دهد که ساکنان خانه های سالمندان در حالی که دلیل بالینی برای تجویز وجود ندارد، به روش های شیمیایی (با دارو) مدیریت می شوند. 

خطرات استفاده از داروهای ضد روانپریشی به خوبی مستند شده است. مطالعات نشان داده است این داروها می توانند خطر زمین خوردگی و شکستگی را در افراد مسن افزایش دهند. همچنین نشان داده شده است که آنها خطر سکته مغزی، بیماری های قلبی عروقی و حتی مرگ را افزایش می دهند.

برخی از استان‌ها در تلاش‌های خود برای کاهش تجویز غیرقانونی داروهای ضد روان ‌پریشی عملکرد ضعیف تری داشتند برای مثال نرخ تجویز این داروها در آلبرتا که پایین ترین در میان استان ها بوده، حدود سه درصد افزایش یافته است، تا این استان با انتاریو، در یک سطح قرار بگیرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید