مقالاتمقالات اجتماعی

چرا به غیر از مرغ انواع دیگری از تخم پرندگان را نمی خوریم؟

ابتدا ببینیم تخم مرغ در واقع چیست. تخم ها انکوباتورهای کوچکی هستند که جنین های پرنده در آنها بالغ می شوند تا زمانی که از تخم خارج شوند. پرندگان ماده درست مانند انسان ماده تخمکگذاری می کنند؛ در انسان این اتفاق تقریبا هر 28 روز یکبار می‌افتد، در پرندگان این چرخه فرکانس متفاوتی دارد. 

 

تولید تخم مرغ از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است:

تخمک گذاری مرغ های جوان تقریبا هر 25 ساعت انجام می شود. صرف نظر از اینکه تخم بارور شده باشد یا نه دفع می شود. این بدان معنی است که مرغ های جوان بسته به نژاد و سیستم پرورش  تا 2 سالگی، 250 تا 300 تخم می گذارند. از آنجایی که نگهداری جوجه ها نیز راحت است، آنها برای تولید صنعتی تخم مرغ بسیار مناسب هستند. 

 

تخم اردک: خوراکی است اما باید خوب پخته شود:

تخم اردک در واقع کاملا خوراکی است. طعم آنها کمی تندتر و دلچسب تر از تخم مرغ است و به همین دلیل از دیرباز به عنوان یک غذای لذیذ در نظر گرفته شده است.

با این حال، اردک ها فقط در بهار، بین فوریه و می، تخم می گذارند. ضمن اینکه نگهداری آنها هم به اندازه نگهداری مرغ آسان نیست. اردک ها به مکانی برای شنا و حمام نیاز دارند که باعث می شود برای تولید صنعتی تخم مرغ مناسب نباشند.

اگر در نزدیکی مزرعه‌ای با اردک‌ها زندگی می‌کنید، به تخم اردک دسترسی دارید. اما هرگز نباید آن را به صورت خام مصرف کنید، زیرا با ریسک بالای ابتلا به سالمونلا روبرو می شوید. 

 

تخم غاز: خوراکی است اما کمتر رایج است:

تخم غاز بزرگ و زیبا خوراکی است و طعم قوی دارد. برای پخت آن به حداقل 10 دقیقه زمان نیاز دارید.

غازهای ماده فقط از ژانویه تا جون تخم می گذارند و در مقایسه با مرغ ها، تعداد کمتری تخم تولید می کنند – حدود 40 تخم در سال. 

تخم بلدرچین: خوراکی است، اما این یک تجارت بی رحمانه است:

در برخی از فروشگاه های مواد غذایی ارگانیک یا بازارچه های محلی، ممکن است بتوانید تخم بلدرچین پیدا کنید. آنها به اندازه تخم مرغ مغذی هستند و طعم مشابهی دارند، اما اندازه آنها بسیار کوچکتر است. حدود سه تا چهار تخم بلدرچین معادل اندازه یک عدد تخم مرغ است. پوسته آنها ظاهر خالدار مشخصی دارد و وزن تخمها فقط 0.35 تا 0.42 اونس است و برای رفع گرسنگی باید چندین تخم بلدرچین را یکجا مصرف کنید. مشکل اینجاست که برخلاف پرورش مرغ، شرایط پرورش بلدرچین تنظیم شده نیست. بلدرچین اغلب در قفس های کوچک نگهداری می شود، نمی تواند آزادانه بدود و به مدت 24 ساعت در معرض نور مصنوعی قرار می گیرد. این پرنده در طبیعت فقط 15 تخم در سال می گذارد. اما یک بلدرچین در اسارت، طی 38 هفته، 200 تخم می گذارد و سپس ذبح می شود. 

 

نتیجه گیری اینکه: تخم مرغ مقرون به صرفه ترین نوع است:

خبر بد اینکه شرایط پرورش مرغ ها همیشه مطلوب نیست و در برخی از مرغداری ها، در فضاهای تنگ و فشرده نگهداری می شوند. اگر رفاه حیوانات برای شما مهم است، به برچسب روی بسته بندی یا کارتن تخم مرغ توجه کنید و به دنبال برجسب پرورش به شیوه انسانی باشید.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید