اخباراخبار کانادا

چرا بنزین تابستان ها گران تر می شود؟

با نزدیک شدن به تابستان، رانندگان کانادایی شاهد افزایش قیمت بنزین هستند. هرچند افزایش تقاضا برای بنزین برای سفرهای جاده ای، بر قیمت ها نیز تاثیر گذار است، اما یک عامل کلیدی دیگر – در کنار افزایش مالیات کربن فدرال – وجود دارد که ممکن است چندان آشکار نباشد.
بنزین زمستانی حاوی بوتان – یک افزودنی نسبتا ارزان – است که به اتومبیل ها کمک می کند سریع تر روشن شوند و در هوای سرد بهتر کار کنند. در تابستان، بوتان با آلکیلات ها جایگزین می شود که پاک تر می سوزد، اما گران تر است.
پاتریک دی هان، مدیر GasBuddy که قیمت بنزین در کانادا و آمریکا را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند، گفت: هزینه اضافی جایگزینی بنزین زمستانی با تابستانی حدود 10 تا 15 سنت در هر لیتر است. با این حال بسته به ترکیب دقیق مورد استفاده یا بر حسب منطقه، این افزایش می تواند کمتر یا بیشتر باشد.
طبق قوانین آمریکا، بنزینی که در آن کشور فروخته می شود باید دارای RVP (عدد معیار برای سرعت تبخیر بنزین هنگام سوختن) کمتری باشد.
هر استان و منطقه کانادا دارای حداقل و حداکثر RVP متفاوتی است. RVP در زمستان بالاتر و در فاصله 15 اپریل تا پایان آگوست پایین تر است. RVP بالا به اتومبیل کمک می کند در هوای سرد سریعتر استارت شود. اما در تابستان باید بنزینی داشته باشیم که در برابر تبخیر شدن مقاوم تر باشد.
لجستیک تعویض از بنزین زمستانی به تابستانی و ذخیره بنزین نیز باعث گران تر شدن آن می شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید