علم و دانش

چرا بانک ها بیش از 6 درصد بهره وام دریافت می کنند و فقط 2 درصد سود سپرده پرداخت می کنند؟

یکی از بزرگترین اتفاقات تجاری سال 2022 افزایش سریع و شگفت انگیز نرخ بهره بود. زیرا در این سال 7 مرتبه نرخ بهره به صورت متوالی افزایش یافت و همین امر باعث شد که نرخ بهره بانک مرکزی کانادا به 4.25 درصد برسد.

این افزایش نرخ بهره به دلیل اینکه منجر به افزایش نرخ‌ بهره وام ‌ها و خطوط اعتباری شد، آسیب زیادی را به مصرف کنندگان وارد کرد. حال سوال این است که چرا نرخ بهره سپرده های بانکی، متناسب با این نرخ افزایش نیافته است؟

یک نگاه سریع به وب سایت های پنج بانک بزرگ کانادا نشان می دهد که نرخ سود سالیانه تعلق گرفته به مانده نقدی حساب مشتریان معمولا بین 1.4 تا 1.8 درصد است.

هر چند این سودها به نسبت زمانی که هنوز نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا افزایش نیافته بود، اندکی افزایش جزئی را نشان می دهند، اما به خاطر داشته باشید که بانک ‌ها اکنون 4.25 درصد از وام های خود سود دریافت می کنند.

من درباره این تفاوت فاحش از روابط عمومی این 5 بانک بزرگ سوال پرسیدم، از آنها خواستم بگویند که چه چیزی نرخ پایین بهره آنها را توجیه می کند. چندین مورد از آنها در پاسخ گفتند که نرخ ‌های آنها رقابتی است، این بدان معنی است که هیچ یک از این بانک ‌ها، نرخ ‌های بالاتر بانک مرکزی را در حساب ‌های خود اعمال نمی کنند.

اما حتی با وجود اینکه همه بانک‌ های بزرگ سودهای پایینی را برای سپرده‌ های نقدی ارائه می دهد، مصرف‌کنندگان باز هم سراغ آنها می روند، اما چرا؟

زیرا به دلیل متلاطم بودن بازارهای سهام، آنها این سود ناچیز را به ریسک ناشی از سرمایه گذاری در سهام ترجیح می دهند. زیرا هر چند پس انداز آنها در اثر تورم کوچک می شود، اما باز هم می توانند از این طریق بخشی از این ضرر را جبران کنند.

در واقع سود این تفاوت فاحش در اینجا فقط به جیب بانک ها می رود، بانک هایی که حتی با وجود انتقادهای مختلف، باز هم از قدرت بازار خود سوء استفاده می کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید