مقالاتمقالات اجتماعی

چرا امسال آلرژی های فصلی بدتر می شوند؟ 

به گزارش ایران جوان و به نقل از insider به دلایلی، امسال آلرژی های فصل بدتر می شوند. برای شناخت چرایی این موضوع چند دقیقه با یک پزشک متخصص آلرژی همراه خواهیم شد، پس لطفا با ما باشید. 

  • تغییرات آب و هوایی باعث رواج آلرژی های فصلی در ایالات متحده و سراسر جهان شده اند.
  • انتظار می رود سطح گرده تا پایان قرن حاضر 200 درصد افزایش یابد.
  • فصل آلرژی نیز هر سال طولانی ‌تر می ‌شود، به همین دلیل افراد بیشتری به علائم این بیماری مبتلا می شوند.

آیا احساس می کنید امسال آلرژی شما بدتر از همیشه شده است؟ به احتمال زیاد این تنها یک تصور نیست و واقعا آلرژی شما نسبت به سال ‌های قبل بدتر شده است.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، بیش از 25 میلیون آمریکایی از خارش چشم، آبریزش بینی و سایر علائم آلرژی ناشی از گرده های فصلی رنج می برند.

دکتر کلیفورد باست مدیر پزشکی بخش مراقبت از آلرژی و آسم بیمارستان نیویورک در این باره گفت: «تعداد موارد ابتلا به آلرژی های فصلی در دهه های اخیر به دلیل افزایش تعداد گرده ها و طولانی تر شدن فصول گرم سال، همواره افزایش یافته است. براساس نتایج مطالعه ‌ای که در سال 2021 منتشر شد، تعداد گرده ‌ها در سه دهه گذشته تقریبا 20 درصد افزایش یافته است».

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2022 در ژورنال نیچر منتشر شد، پیش ‌بینی می‌ شود که این رقم تا پایان قرن 200 درصد افزایش یابد. نویسندگان این مطالعه براین اساس معتقدند افرادی که از قبل آلرژی یا مشکلات تنفسی دارند در آینده علائم شدیدتری را تجربه خواهند کرد و افراد بیشتری در دهه های آینده به آلرژی فصلی مبتلا می شوند».

در ادامه گزارش insider آمده است: 

تغییرات آب و هوایی و آلودگی، آلرژی را بدتر می کنند.

گیاهان از دی اکسید کربن که یک گاز گلخانه ای است برای انجام فتوسنتز و تولید قندهایی استفاده می کنند که باعث رشد آنها می شود. بر اساس گزارشی که در سال 2016 توسط ژورنال Environmental Health Perspective  منتشر شد، به دلیل افزایش ملایم متوسط دمای هوا و افزایش سطح دی اکسید کربن، میزان گرده های گل تولیدی توسط گل ها نسبت به گذشته بیشتر می شود.

در ضمن منبع اصلی انتشار کربن که ناشی از استخراج و سوزاندن سوخت های فسیلی است، نیز مزید بر علت شده و باعث آلودگی کلی هوا و گرم شدن سیاره زمین می شود. دکتر باست معتقد است که آلاینده های مختلف با گرده های موجود در هوا تعامل پیدا می کنند و به طور بالقوه باعث تشدید علائم آلرژی می شوند.

علاوه بر این دهه ‌هاست که گرم شدن کره زمین باعث شده تا فصل آلرژی زودتر شروع شود. باست گفت: «از دهه 1940 هر بهار، فصل آلرژی زودتر شروع می شود و دیرتر به پایان می رسد.

در واقع فصل آلرژی تا 20 روز در سال طولانی تر شده است، به همین دلیل احتمال بیشتری وجود دارد که افراد علائم آلرژی را تجربه کنند».

طولانی تر شدن فصل آلرژی می تواند عواقب جدی برای افراد در معرض خطر داشته باشد.

به طور معمول انواع گیاهان و درختان مختلف، در فصول مختلف سال گرده تولید می کنند. اما طبق مطالعه نیچر در سال 2022، طولانی ‌تر شدن فصل آلرژی، به این معنی است که گونه‌ های مختلف گیاهان تقریبا همزمان گرده تولید می‌ کنند و همین اتفاق باعث تشدید علائم افراد مبتلا به آلرژی می شود.

آسم که توسط گرده ها و آلاینده ها ایجاد می شود، در میان اقلیت های نژادی و خانواده هایی که زیر خط فقر زندگی می کنند، شیوع بیشتری دارد. به گفته سازمان  Climate Central سیاست ‌های تبعیض ‌آمیز مسکن در طول تاریخ، باعث شده که افراد ضعیف مجبور به سکونت در ساختمان‌ هایی با تهویه ضعیف در مناطق آلوده شوند؛ همین امر خطر ابتلا به مشکلات تنفسی را در میان این افراد به ویژه در فصول طولانی ‌تر آلرژی، افزایش می‌ دهد.

باست به مبتلایان به آلرژی توصیه می کند که با یک متخصص مشورت کنند، از خرید فیلتر هوا برای محل زندگی خود غافل نشوند و از محرک های شناخته شده اجتناب کنند. در این صورت این افراد در برابر آلرژی مقاوم تر می شوند و احتمال اینکه فصول آلرژی را به راحتی پشت سر بگذارند، افزایش می یابد.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید