علم و دانش

چرا آمریکایی ها در سمت راست جاده و بریتانیایی ها در سمت چپ رانندگی می کنند؟

پیتر والدز داپنا، مقاله جالبی را در CNN منتشر کرده است و دلیل این تفاوت را شرح داده است. او می نویسد: 

طی سفر به مناطق روستایی آمیش ها در پنسیلوانیا به دنبال یافتن پاسخ سوالی برآمدم که از سال 2015 که برای یک سفر کاری به انگلستان رفته بودم، ذهنم را مشغول کرده بود. در لندن، هنگام رانندگی با مینی کوپر، از خودم پرسیدم: چرا در سمت اشتباه جاده رانندگی می کنم؟ 

البته بریتانیا تنها کشوری نیست  که این کار را برعکس انجام می دهد. به نظر می رسد حدود 30 درصد از کشورهای جهان رانندگی در سمت چپ و 70 درصد دیگر در سمت راست انجام می شود. اما اینکه چرا به اینجا رسیدم، یک داستان پیچیده است. 

در اروپا، ناپلئون بناپارت و در ایالات متحده، هنری فورد نقش اصلی را ایفا کردند. اما حداقل در مورد فورد این باور اشتباه است و خیلی جلوتر از فورد، واگن های اسبی نیز به همین صورت تردد می کردند. 

این واگن ‌های بزرگ، با سقف ‌ پارچه ‌ای قوس ‌دار و بلندشان، در حالی که پیشگامان را از شرق به سمت مرز می ‌بردند، به نمادی از توسعه آمریکا به سمت غرب تبدیل شدند. واگن های Conestoga توسط نجاران و آهنگران محلی برای حمل کالا، از جمله محصولات کشاورزی و اقلام مبادله شده با بومیان آمریکایی به بازارهای فیلادلفیا ساخته شدند که زمانی یکی از بزرگترین شهرهای مستعمره بود. 

در نهایت، رونق تجارت و ترافیک زیاد بین شهرستان لنکستر، پنسیلوانیا و فیلادلفیا باعث شد اولین بزرگراه بزرگ آمریکا ساخته شود و در سال 1795 افتتاح شود. طبق قانون مقرر شد درست مانند واگن های Conestoga، کل ترافیک از سمت راست جاده تردد کند. اما در سال 1804، نیویورک اولین ایالتی بود که ترافیک سمت راست را به تمام جاده ها و بزرگراه ها دیکته کرد. 

نکته واقعا عحیب اینکه چرا بیشتر کشورهای اروپا، به جز بریتانیا، مانند آمریکایی ها در سمت راست رانندگی می کنند؟ 

دولت انقلابی فرانسه تحت رهبری روبسپیر، مقرر کرد که واگن های مردم عادی باید در سمت راست حرکت کنند. زیرا سمت چپ جاده به کالسکه های طبقات ثروتمند اختصاص داشت. این سیاست، توسط ناپلئون در اروپا گسترش یافت. اما یک ملت وجود داشت که تابع ناپلئون نبود و آن سوئد بود. سوئدی ها در سمت چپ جاده حرکت می کردند، تا اینکه در سال 1967، به رانندگی در سمت راست تغییر رویه دادند. در میان کشورهای اروپایی، بریتانیا نیز راه دیگری جز فرانسه در پیش گرفت. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید