مقالاتمقالات اجتماعی

چرا آمار دزدی اتومبیل ها در تورنتو به بالاترین سطح خود رسیده؟

گزارش های جدید حاکی از این هستند که تورنتو به محل مناسبی برای حلقه ‌های جرایم سازمان یافته سرقت اتوموبیل تبدیل شده است.

زینل آری ساکن تورنتو می گوید که تنها 20 دقیقه از اتوموبیلش غفلت کرد و وقتی برگشت، اتوموبیل او را دزدیده بودند.

او می گوید: «تنها ۲۰ دقیقه طول کشید تا از پارکینگم در خیابان کیپلینگ و کوئینزوی خارج شوم و به بانک بروم، وقتی از بانک خارج شدم، دیدم اسپرت لندرور رنجروور 2021 سفیدم را دزدیده اند».

آری که در بین دوستانش به دینو معروف است، گفت: «آدم واقعا شوکه می شود، ناگهان متوجه می شوی که اتوموبیلت نیست. احساس می کنی خیالاتی شده ای. من واقعا وحشت کرده ام، دیگر احساس امنیت نمی کنم».

آری می گوید هر چند در این مدت داستان های زیادی از افزایش سرقت اتوموبیل ها شنیده و خیلی ها به او هشدار داده اند که سارقان به دنبال اتوموبیل های رنج روور هستند، اما هرگز فکر نمی کرده این اتفاق برایش رخ دهد.

طبق آخرین آمارهایی که در زمینه سرقت اتومبیل ها در سال ۲۰۲۱ منتشر شده اند، اتوموبیل رنج روور تنها یکی از اتوموبیل های مورد علاقه سارقان است و در رتبه ششم این لیست قرار می گیرد.

به گفته یک کارشناس، آخرین آمار نشان می‌ دهد که سارقان و گروه‌ های مجرم سازمان‌یافته، امروزه نه تنها در سرقت اتوموبیل ها بسیار سریع تر و بهتر از قبل عمل می‌کنند،بلکه از فن آوری‌ هایی مانند جا کلیدی های جدید و دکمه‌های فشاری استارت نیز به نفع خود استفاده می کنند. به همین دلیل آنها بیشتر به دنبال اتوموبیل های لوکس هستند.

برایان گاست معاون خدمات تحقیقاتی انجمن غیرانتفاعی Équité که به بررسی و تجزیه و تحلیل کلاهبرداری ها و جرایم بیمه ای می پردازد، گفت: «این پنجمین سال متوالی است که تعداد سرقت ها در انتاریو افزایش می یابد. این سازمان ها از اتوموبیل های سرقتی استفاده می کنند و اتفاقا سود خوبی هم نصیبشان می شود»؛ براساس گزارشی که یک ماه گذشته منتشر شده، سرقت اتوموبیل در تورنتو نسبت به سال گذشته تقریبا 45 درصد افزایش یافته است.

گاست می‌گوید سارقان، سیگنال قفل ارسال شده از جاکلیدی را در کمتر از 30 ثانیه رهگیری می کنند؛ در ضمن آنها می توانند با شکستن این سیگنال به صورت دستی و وصل شدن به درگاه عیب ‌یابی اتوموبیل، جا کلیدی آن را مجددا برنامه ریزی کرده و پس از روشن کردن اتوموبیل، وارد آن شوند.

به همین دلیل افراد باید برای اینکه اتوموبیل شان از دسترس سارقان دور بماند، از چندین لایه محافظ استفاده کنند. برخی از اقداماتی که افراد می توانند در این زمینه انجام دهند عبارتند از: استفاده از قفل فرمان یا قفل پورت تشخیصی، پارک اتوموبیل در یک گاراژ یا یک منطقه پرنور و استفاده از خدمات و دستگاه های ردیاب پس از فروش.

گاست گفت: «هرچه لایه های محافظتی شما بیشتر باشد، سارقان باید زمان بیشتری را صرف شکست آنها کنند».

امسال انجمن Équité میزان سرقت های ثبت شده اتوموبیل در انتاریو را منتشر کرد، بر اساس داده‌ های این انجمن در مجموع 5745 وسیله نقلیه در آنتاریو به سرقت رفته است، که حدود نیمی از 11 هزار اتوموبیل به سرقت رفته در سراسر کشور را شامل می شود.

چه چیزی باعث شده تورنتو محل مناسبی برای جولان سارقان باشد؟

براساس تحلیل های این انجمن، تورنتو که بزرگترین شهر استان است، همواره از نظر تعداد اتوموبیل های سرقتی در کشور پیشتاز بوده است. گاست معتقد است نزدیکی تورنتو به بنادر حمل و نقل و تنوع تعداد اتوموبیل ها، باعث شده تورنتو به بهشت سارقان اتوموبیل تبدیل شود.

گاست می ‌گوید که سارقان معمولا این اتوموبیل ها را صادر می کنند و با سوء استفاده از مشکلات زنجیره تامین در سراسر جهان، آن‌ها را به مصرف‌کنندگان در کشورهای دیگر می ‌فروشند.

گاست می‌ گوید نرخ پیدا شدن اتوموبیل های سرقتی در انتاریو و کلانشهر تورنتو، در مقایسه با غرب کانادا «به‌طور قابل ‌توجهی پایین ‌تر» است. این نشان می‌ دهد که بیشتر اتوموبیل های سرقتی در این مناطق، یا از کشور خارج می ‌شوند و یا اینکه سارقان شماره شناسایی اتوموبیل را تغییر می ‌دهند.

آری می گوید هنوز خبری مبنی بر پیدا شدن اتوموبیلش به او نرسیده است، اما امیدوار است تلاش های پلیس در این زمینه نتیجه بدهد.

سرگذشت آری و داستان نه چندان خوشایند او، نشان می دهد که امروزه افراد باید برای محافظت از اتوموبیل، مال و اموال خود بسیار بیشتر از قبل تلاش کنند و لازم است همه تمهیدات امنیتی خود را به روز کنند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید