اخباراخبار کانادا

پیوند موفقیت آمیز کلیه خوک به میمون و تاثیر پزشکی آن بر زندگی انسان‌ها

معمولا افرادی که نیاز به پیوند کلیه دارند، قبل از دریافت یک کلیه مناسب جان خود را از دست می دهند. خبر خوب برای این افراد این است که پژوهشگران توانستند با موفقیت کلیه خوک اصلاح شده ژنتیکی را به میمون پیوند بزنند؛ و شاید روزی این پیشرفت علمی جان انسان ها را نیز نجات دهد.

این کاری است که ونینگ کین زیست شناس مولکولی در شرکت بیوتکنولوژی eGenesis و همکارانش در کمبریج ماساچوست انجام دادند. آنها در یک مقاله علمی که روز چهارشنبه در ژورنال نیچر منتشر شد، توانستند با دستکاری ژنتیکی اندام های خوک، زندگی یک میمون را نجات دهند.

آزمایش اندام ها در یک پستاندار غیر انسانی، یک مرحله ضروری قبل از آزمایش بالینی انسانی است.

مایک کورتیس مدیر عامل eGenesis اعلام کرد که استفاده از اندام های خوک، تنها روش مناسب و عملی برای کمبود اعضای بدن بشر است.

جورج چرچ پروفسور ژنتیک نیز در تائید گفته های او پاسخ داد: «اکثر افرادی که به اندام های پیوندی نیاز دارند، نمی توانند یک عضو مناسب از فردی که از نظر ژنتیکی با آنها سازگار است پیدا کنند. این افراد در بیشتر مواقع باید از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده کنند تا بدن آنها عضو پیوندی را رد نکند».

در این مطالعه خوک ها از سلول‌های زاینده اصلاح‌ شده ژنتیکی پرورش یافتند تا اندام های آنها با بدن میمون ها سازگار شود.

دانشمندان امیدوارند که روزی بتوانند از این روش برای تولید اندام های سازگار با بدن انسان استفاده کنند. در این صورت بسیاری از مشکلات بر سر راه پیوند اعضای بشر از بین می رود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید