املاک و مسکنمقالات

پیش بینی ها درباره بازار مسکن کانادا در سال 2024؛ بازگشت خریداران به صحنه!

کارشناسان انجمن املاک و مستغلات کانادا (CREA) با فرض کاهش قریب الوقوع نرخ بهره، در یک پیش بینی محتاطانه، از افزایش خرید و فروش خانه در سال جاری صحبت می کنند. 

به نظر می رسد بازار مسکن کانادا زودتر از آنچه بسیاری از صاحبنظران انتظار دارند، روند بهبودی را آغاز کند و این روند تنها به دلیل کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی نخواهد بود. 

افرادی از جمله فیل سوپر، مدیر اجرایی ارشد Royal LePage  می گویند روند بهبودی زمانی آغاز می شود که خریداران اطمینان حاصل کنند، ارزش خانه ای که امروز می خرند، فردا پایین تر نخواهد آمد. 

فروش خانه در دسامبر در مقایسه با ماه مشابه در سال 2022، حدود 3.7 درصد افزایش داشت. میانگین واقعی قیمت ملی یک خانه فروخته شده در دسامبر 657 هزار و 145 دلار دلار بود که 5.1 درصد بالاتر از میانگین ملی در دسامبر 2022 بود.  

همانطور که گفته شد برخی کارشناسان می گویند از اپریل سال جاری، شاهد خارج شدن بازار از رکود خواهیم بود. 

در کل شرایط کلی اقتصادی خوب است و بیکاری در میان جمعیت در سن اشتغال پایین است. سوپر می گوید: بسیاری از افراد ظرفیت ورود به بازار مسکن را دارند، اما اعتماد به نفس لازم برای انجام بزرگترین معامله زندگی شان را ندارند. 

تعداد لیستینگ های عرضه شده، اندکی افزایش یافته است. طبق گزارش آژانس وام مسکن و مسکن کانادا، ساخت و ساز در ماه دسامبر 18 درصد از ماه نوامبر بیشتر بود و از 210 هزار و 918 واحد به 249 هزار 255 واحد رسید، اما همچنان پایین تر از استاندارد بود. 

کمبود اساسی عرضه مسکن به ناچار فشار صعودی بر قیمت ها وارد می کند و باعث به حاشیه رانده شدن خریداران بالقوه می شود. اما این خریداران احتمالا در ماه های آینده به بازار باز خواهند گشت.

اعتقاد گسترده بر این است که بانک مرکزی کانادا چرخه افزایش نرخ بهره را متوقف کرده است و از اواخر سال جاری کاهش نرخ را آغاز می کند. اما از هم اکنون برخی موسسات مالی تخفیف هایی در وام مسکن با نرخ ثابت ارائه می کنند. 

طبق داده های شرکت وام مسکن و مسکن کانادا، طی دو سال آینده، موعد تمدید 45 درصد از وام های مسکن فرا می رسد. به عبارتی 2.2 میلیون خانوار کانادایی بایستی وام های مسکن خود را – با نرخ بالاتر – تمدید کنند، زیرا مسلما کاهش نرخ بهره تدریجی خواهد بود.

اما برای متقاضیان خرید، چه؟ 

طبق آمار منتشر شده از سوی Royal LePage ، قیمت مسکن در تورنتو، بزرگترین بازار کشور، در سه ماهه چهارم 2023 نسبت به سه ماهه قبل 2.1 درصد کاهش یافت و به 1 میلیون و 123 هزار و 300  دلار رسید، اما همچنان 5.1 درصد بالاتر از سال قبل از آن بود. هرچند عرضه اندکی افزایش یافته است، اما همچنان با نرخ تقاضا همخوانی ندارد. با توجه به ورود تعداد بی سابقه مهاجر به کانادا، ساخت و سازهای جدید نمی توانند پاسخگوی تقاضای بالا باشند. 

شاید به همین دلیل Royal LePage   افزایش 5.5 درصدی قیمت مسکن در سطح ملی در سال 2024 را پیش بینی کرده است. هرچند این افزایش در تورنتو می تواند حدود 8 درصد باشد. 

اگرچه هزینه های استقراض (وام مسکن) همچنان بالاست، با توجه به اینکه بانک مرکزی نرخ اصلی خود را 5 درصد نگه داشته است، افرادی که قصد خرید دارند، اکنون به دلیل تقاضای کمتر و رقابت کمتر از مزیت یافتن معامله خوب در بازار برخوردار می باشند. در حالی که با کاهش نرخ بهره، می توان انتظار ادامه روند افزایش قیمت مسکن در سطح ملی را داشت. 

با توجه به آنچه گفته شد، آیا علیرغم اینکه می دانید ممکن است بهار امسال گزینه های بیشتری برای انتخاب داشته باشید، اکنون اقدام به خرید می کنید؟ 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید