مقالاتمقالات اقتصادی

پیش بینی های اقتصادی و سیاسی برای کانادا در سال 2024

سال 2023 به پایان رسید تا سیاستمداران فدرال، دوره جدیدی را تحت سلطه مجموعه ای از چالش های داخلی و خارجی آغاز کنند. برخی از صاحبنظران پیش بینی هایی را برای سال جدید ارائه کرده اند. 

کاهش احتمالی نرخ بهره – اما نه به این زودی ها! 

مایک موفات، مدیر و موسس مرکز  PLACE می گوید در حالی که قیمت مسکن در 18 ماه گذشته نسبتا ثابت مانده و خرید و فروش تقریبا راکد بوده است، اگر نرخ های بهره شروع به کاهش چشمگیر نماید، ممکن است همه چیز تغییر کند و جنگ قیمت برای معدود خانه های لیست شده در بازار، مجددا از سر گرفته شود. 

دولت فدرال برخی ابتکارات جدید را برای افزایش عرضه مسکن اجاره ای و تشویق ساختمان سازان به فعالیت هرچه بیشتر در این بازار معرفی کرده است. اما اجرای کامل برخی سیاست ها ممکن است سال ها طول بکشد، در حالی که جمعیت کانادا به طور قابل توجه در حال افزایش است. چنانچه تغییرات اساسی در برنامه های مهاجرتی و پذیرش دانشجویان بین المللی ایجاد نشود، تابستان آینده شاهد افزایش هرچه بیشتر اجاره بها در جنوب انتاریو خواهیم بود. 

دولت لیبرال اکنون با چالش بزرگ افت محبوبیت نزد رای دهندگان کانادایی روبروست. اگر بانک مرکزی کانادا تصمیم به کاهش نرخ بهره در سال 2024 بگیرد، این می تواند حاوی این پیام باشد که وضعیت اقتصاد کانادا چندان هم بد نیست. اما باید دید آیا این پیام تاثیر مورد انتظار لیبرال ها برای بازگرداندن رای دهندگان به سوی خود را خواهد داشت؟ 

بیمه همگانی دارویی 

با نزدیک شدن ضرب الاجل بیمه دارویی، نگاه ها به توافق لیبرال ها و نیودموکرات ها معطوف خواهد بود. 

جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیودموکرات، پاییز گذشته تهدید کرد چنانچه لیبرال ها تا پایان سال 2023، برنامه بیمه همگانی دارویی را معرفی نکنند، حمایت خود از دولت اقلیت ترودو – که در میانه نارضایتی های گسترده کانادایی ها، تنها دلیل بقای آن در راس قدرت بوده- را متوقف خواهد کرد. اما با فرا رسیدن 31 دسامبر، نه تنها هیچ برنامه ای معرفی نشد، بلکه تهدید سینگ هم عملی نشد و همه چیز به چند ماه دیگر یعنی تا مارچ 2024 موکول شد.  

ژنویو تلیه، استاد علوم سیاسی در دانشگاه اتاوا می گوید: نیودموکرات ها ترجیح می دهند با یک دولت لیبرال کار کنند تا دولت محافظه کار. اما امسال ممکن است بین لیبرال ها و این حزب جدایی رخ بدهد. زیرا دولت فدرال نشان داده ممکن است آمادگی صرف میلیاردها دلار دیگر برای اجرای برنامه جدید را نداشته باشد. 

در این صورت، نیودموکرات ها نمی توانند نزد حامیان خود ادامه حمایت خود از لیبرال ها را توجیه کنند و باید استراتژی جدیدی اتخاذ کنند.  

مداخله قدرت های خارجی در انتخابات کانادا 

دولت فدرال در سال 2023 تحقیقات مقدماتی خود در مورد مداخله خارجی را آغاز کرد. اما انتظار می رود این موضوع با آغاز جلسات کمیته تحقیقاتی، بار دیگر در کانون توجه رسانه ها قرار بگیرد. مرحله اول تحقیقات شامل بررسی میزان مداخله خارجی (چین، روسیه و سایر کشورها) و همچنین بازیگران غیردولتی در انتخابات اخیر کانادا می باشد . 

مرحله دوم -با هدف بررسی نحوه برخورد کانادا با مداخله خارجی- در نیمه دوم سال 2024 آغاز خواهد شد. همه ما می دانیم که دخالت خارجی وجود دارد و دولت به اندازه کافی برای مبارزه با آن تلاش نکرده است. اما سوال این است که چگونه باید کوتاهی خود را جبران کرده و نهادهای امنیتی و نحوه نظارت و اجرای قوانین را اصلاح کند؟ 

در حالی که کمیته پارلمانی ادعا می کند فارغ از گرایشات حزبی عمل می کند، اما به دلیل رد درخواست حزب محافظه کار برای بازجویی از شاهدان یا دسترسی کامل به اسناد و مدارک، عملا ادعایش را نقض کرده است. با توجه به این مساله می توانیم انتظار بهره برداری کامل سیاسی از این موضوع را داشته باشیم. 

آیا پیر پویلیور همچنان برتری خود نزد رای دهندگان را حفظ خواهد کرد؟ 

رهبر محافظه‌ کاران در سال 2023 در صدر نظرسنجی ها قرار گرفت. بنابراین انتظار می رود لیبرال ها تلاش خود برای مرتبط کردن پویلیور با جمهوریخواهان آمریکا را افزایش بدهند. پویلیور تا به اینجا از دلزدگی و ناامیدی رای دهندگان از ترودو سود برده است، ولی برای حفظ برتری اش باید مزیت خود و حزبش را به عنوان جایگزین شایسته و معقول دولت فعلی، ثابت کند. آیا از عهده این کار بر خواهد آمد؟ 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید