املاک و مسکنمقالات

پیش بینی افزایش حدود 10 درصدی قیمت مسکن در کانادا و بازگشت به دوران اوج پاندمی 

به قلم: شاکه آیوازیان – وضعیت بازار مسکن در سال جاری کانادا مقوله ای است که ذهن بسیاری از کانادایی ها را به خود مشغول کرده است.  

بر اساس گزارش جدید Royal LePage، انتظار می ‌رود قیمت مسکن در سراسر کانادا طی سال جاری و با آغاز کاهش تدریجی نرخ بهره توسط بانک مرکزی، افزایش یابد. 

اما قیمت خانه به کجا می رسد؟

طبق پیش بینی ها، قیمت کل مسکن در کانادا ممکن است در سه ماهه سوم سال 3.3 درصد و در سه ماهه چهارم 6 درصد نسبت به دوره های مشابه در سال گذشته، افزایش یابد و میانگین قیمت خانه به 879 هزار و 164 دلار و قیمت کاندو به 616 هزار و 140 دلار – معادل بالاترین سطح در طول پاندمی کووید-19 ، یعنی سه ماهه اول سال 2022– برسد. 

کارشناسان دو عامل را در این افزایش موثر می دانند: اولا به دلیل کمبود شدید مسکن در سراسر کشور و دوما به دلیل افزایش تقاضا از سوی خریدارانی که در صورت کاهش نرخ بهره توسط باک مرکزی، از حاشیه خارج شده و وارد بازار مسکن خواهند شد. کاهش نرخ بهره، وام های مسکن را ارزان تر می کند، تقاضا را افزایش می دهد و قیمت ها را بالا می برد. 

مشخص است که نرخ بهره همچنان عامل تاثیرگذار بر بازار مسکن در سال جاری و سال 2025 خواهد بود. 

اگر بالاخره روند کاهش نرخ بهره آغاز شود، شاهد افزایش متوسط در تقاضا خواهیم بود. اما از آنجایی که میزان کاهش نرخ بهره ناچیز خواهد بود، نباید قبل از کاهش قابل توجه نرخ ها، انتظار بازگشت دسته جمعی خریداران بالقوه به بازار را داشته باشیم. برای مثال جان پاسالیس، از کارگزاری Realosophy Realty هشدار داد در حالی که برخی خریداران بالقوه منتظر نرخ های بهره پایین تر هستند، اما کاهش تدریجی نرخ ها، آن هم به میزان 0.25 درصد، به اکثریت خریداران کمک نخواهد کرد. ضمن اینکه با آغاز روند کاهش، قیمت ها نیز شروع به افزایش خواهند کرد. 

طبق پیش بینی Royal LePage ، تورنتو و مونترال به ترتیب شاهد بزرگ ترین جهش سالانه قیمت مسکن (به ترتیب 10 درصد و 8.5 درصد) خواهند بود. هرچند در حال حاضر ونکوور گران‌ ترین بازار کانادا می باشد، اما بر اساس پیش بینی ها، قیمت ها در کلانشهر تورنتو در نیمه دوم سال 2024 از ونکوور پیشی خواهد گرفت.

در گزارش اخیر برای کبک و کلگری افزایش 8 درصدی قیمت ها و برای رجاینا، وینیپگ و هالیفاکس افزایش 5 درصدی پیش بینی شده است. 

مساله افزایش بی رویه قیمت مسکن به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است. هرچند دولت فدرال و بسیاری دولت های استانی طرح هایی را برای کاهش قیمت ها – از جمله با تسریع ساخت و ساز خانه جهت پاسخگویی به تقاضای روزافزون و اعطای معافیت های مالیاتی برای خریداران بار اول – رونمایی کرده اند، اما اجرای این طرح ها به کندی پیش می رود و به همین دلیل تعادل مورد نیاز در عرضه و تقاضا به این آسانی ها محقق نخواهد شد. 

مقرون به صرفه نبودن مسکن یک معضل جدی در کانادا است، اما مشکلی نیست که بتوان آن را صرفا با افزایش یا کاهش نرخ بهره برطرف کرد. عرضه مسکن برای سال‌ ها از تقاضای مسکن کمتر بوده و دلایل زیادی برای آن وجود دارد. از محدودیت های زونینگ یا منطقه بندی و تاخیر در فرآیند تصویب پروژه های ساختمانی گرفته تا کمبود نیروی کار ماهر در بخش ساخت و ساز. 

هیچ یک از اینها عواملی نیستند که سیاست های پولی بر آنها تاثیر بگذارد. برای حل بحران کمبود مسکن به اقدامات حساب شده و هماهنگ کلیه سطوح دولتی (فدرال، استانی و شهری) نیاز می باشد. اقدامات و سیاست هایی که می تواند به برچیدن محدودیت های زونینگ، تسریع فرایند تصویب طرح ها و تمرکز سیاست های مهاجرتی بر جذب نیروهای ماهر در بخش ساخت و ساز منجر شود. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید