علم و دانش

پژوهش جدید تاثیر کمبود خواب را نشان می دهد

افرادی که برای مدت زمان کوتاهی می خوابند بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن در بزرگسالی هستند.
ارتباط خواب با سلامت کلی از مدت قبل مشخص بوده است. موسسه ملی سلامت ایالات متحده می گوید خواب عملکرد مغز را بهبود می بخشد و کمبود خواب باکیفیت به طور منظم خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها و اختلالات از جمله بیماری قلبی، سکته مغزی، چاقی و زوال عقل را افزایش می دهد. به گفته محققان، با این حال، ارتباط بین مدت زمان خواب و چند بیماری به خوبی درک نشده است.
برای بررسی این موضوع، محققان داده‌های پروژه مطالعاتی بزرگی که بین سال های 1985 و 1988 با شرکت بیش از 10 هزار فرد شاغل در سازمان های دولتی بریتانیا انجام شد را بررسی کردند. این افراد چندین بار در ده های پس از آن مورد ارزیابی قرار گرفتند و مدت زمان خواب گزارش شده توسط خود ایشان شش بار – بین سال های 1985 و 2016 اندازه گیری شد.
محققان با استفاده از این داده ها 7864 نفر را شناسایی کردند و گزارش‌ های مدت خواب را در سنین 50، 60 و 70 سال استخراج کردند و به بررسی رابطه بین مدت خواب و بروز چند بیماری در طول 25 سال پرداختند.
داده‌ها ارتباط قوی بین افرادی که پنج ساعت یا کمتر در شب می‌ خوابند و خطر ابتلا به چند بیماری را نشان می دهند. محققان 20 درصد افزایش خطر ابتلا به اولین بیماری مزمن مرتبط با خواب کوتاه در سن 50 سالگی و افزایش خطر ابتلا به چند بیماری دیگر را شناسایی کردند.

از سوی دیگر جیم هورن، استاد بازنشسته تحقیقات خواب در دانشگاه لافبورو در بریتانیا و سردبیر سابق مجله تحقیقات خواب، به نیوزویک گفت: مدت‌ هاست مشخص شده خواب کمتر با شرایط سلامتی مرتبط است اما لزوما علت آن نیست. هورنای افزود: به طور کلی، میزان خواب مورد نیاز در هر فرد متفاوت است. اینکه الگوی هفت تا هشت ساعت خواب را برای همه در نظر بگیریم بی جهت به نگرانی های افرادی که از کم خوابی رنج می برند افزایش می دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید