علم و دانش

پژوهشگران MIT  از پارچه سبک وزنی رونمایی کردند که می تواند با آلودگی صوتی مقابله کند

جهان به طور فزاینده ای پر سر و صداتر شده، از صدای ترافیک گرفته تا صدای تلویزیون همسایه و غیره. به همین دلیل کنترل صدا و کاهش آلودگی صوتی به یک چالش تبدیل شده است.  

کاهش نویز فعال شامل سرکوب صدا در حجم کم با هدفون و سرکوب صدای حجمی در مقیاس بزرگتر، مانند اتاق، عمدتا از طریق جذب صدا با عایق یا فوم، انجام می شود.  

اما آیا با پارچه ای به ضخامت موی انسان، می توان صدا را کاهش داد؟ محققان دانشگاه  MIT در آمریکا، ادعا می کنند به یک نوآوری شگفت انگیز دست یافته اند. آنان با همکاری محققان مشهور در دیگر دانشگاه های برجسته آمریکا، پارچه ابریشمی سرکوب کننده صدا ساخته اند که می تواند برای ایجاد فضاها و محیط های آرام و ساکت مورد استفاده قرار بگیرد. 

این پارچه، حاوی فیبر خاصی است که با اعمال ولتاژ به آن می لرزد. محققان از این ارتعاشات برای سرکوب صدا به دو روش مختلف استفاده کردند. روش اول این است که پارچه امواج صوتی تولید می کند که با صدای ناخواسته تداخل می کند تا آن را خنثی کند، شبیه به هدفون های حذف کننده نویز که در فضای کوچکی مانند گوش شما به خوبی کار می کنند اما در محوطه های بزرگ مانند اتاق یا هواپیما کار نمی کنند.

تکنیک شگفت ‌انگیزتر شامل ثابت نگه داشتن پارچه برای سرکوب ارتعاشات کلیدی برای انتقال صداست. این کار از انتقال نویز از طریق پارچه جلوگیری می کند و صدای فراتر از آن را آرام می کند. این رویکرد دوم امکان کاهش نویز را در فضاهای بسیار بزرگ تر مانند اتاق ها یا اتومبیل ها فراهم می کند.

محققان با استفاده از مواد متداول مانند ابریشم، بوم و موسلین، پارچه‌ های سرکوب‌ کننده ‌ای را ایجاد کردند که برای اجرا در فضاهای واقعی عملی است. برای مثال، می ‌توان از چنین پارچه ‌ای برای ساخت جداکننده‌ ها یا دیوارهای پارچه‌ ای نازک استفاده کرد که از عبور صدا جلوگیری می کند.

نویسنده اصلی این مطالعه دکتر گریس (نوئل) یانگ و تیم او شامل دانشجویان فارغ التحصیل MIT و پروفسور زاخاری اسمیت، مدرس رشته شیمی بود. دانشجویان دانشگاه کیس وسترن در کلیولند، اوهایو؛ پروفسور چو ما از دانشگاه ویسکانسین در مدیسون و دانشجوی کارشناسی ارشد در مدرسه طراحی رود آیلند نیز در این پروژه مشارکت داشتند.

گزارش مطالعه آنها به تازگی در مجله Advanced Materials تحت عنوان  پارچه های تک لایه ابریشم و پنبه بافته شده برای انتشار آکوستیک و سرکوب فعال صدا منتشر شده است.

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید