مقالاتمقالات اقتصادی

پول شویی یک معضل اساسی در بازار املاک و مستغلات انتاریو

در طول دهه گذشته حدود 30 میلیارد دلار پول کثیف از طریق املاک و مستغلات انتاریو شسته شده است. حال شرکت Iluminai Intelligence می گوید نرم افزاری را برای شناسایی این مجرمان توسعه داده است.

به اذعان رئیس انجمن املاک و مستغلات انتاریو، بازار مسکن این استان مملو از پول های کثیف است. اما کشف پول غیرقانونی در سیستم املاک و مستغلات بسیار دشوار است. همانطور که گفته شد یک شرکت مستقر در ونکوور برنامه و پایگاه داده ای برای کمک به شناسایی پولشویی ها توسعه داده است. 

فردریش کلاوس دو سال پیش Iluminai Intelligence را با شرکایش کریستوفر مورنو و جسی لاتام راه اندازی کرد. این شرکت در ماه جولای دفتری در انتاریو افتتاح کرد. پایگاه داده ای این شرکت با NexOne  کار می کند، یعنی سیستمی که در حال حاضر نیز توسط صنعت املاک و مستغلات برای ارسال گزارشات معاملات استفاده می شود. 

کلاوس گفت: بسیاری از جنایاتی که 100 سال پیش در بازارهای مالی غیرقانونی رخ داده اند، در حال حاضر در بخش املاک و مستغلات بسیار رایج هستند. این جرائم عملا غیرقابل ردیابی هستند زیرا هیچ‌ کس به داده‌ ها دسترسی ندارد.

شرکت کلاوس به دنبال افشای کسانی است که سعی می کنند پول ‌های به ‌دست ‌آمده از راه های غیرقانونی را از طریق یک شرکت یا سرمایه گذاری قانونی مشروع جلوه بدهند و باصطلاح آن را از منشاء کثیف آن پاک کنند. 

تیم هوداک، مدیر عامل انجمن املاک و مستغلات انتاریو می گوید این یک مشکل مهم در استان انتاریو است ولی متاسفانه دولت ها این موضوع را به اندازه کافی جدی نمی گیرند و در نتیجه اوضاع برای خریداران صادق بدتر می شود.

جلوگیری از پولشویی در بازار املاک و مستغلات انتاریو در حال حاضر توسط مرکز تحلیل تراکنش‌ های مالی و گزارش‌ های کانادا (FINTRAC) انجام می شود، که از نمایندگان املاک و مستغلات می‌ خواهد تا فعالیت های مشکوک را شناسایی و گزارش کنند. بروکرها قرار است هرگونه نگرانی در مورد یک خریدار را از طریق پرسشنامه FINTRAC  به آژانس گزارش کنند، اما کلاوس می گوید این سیستم محدود است.  

کلاوس گفت: Iluminai رویکرد کامل تری دارد و ابزاری ایجاد کرده که شامل پایگاه اطلاعاتی است که می تواند هنگام ارزیابی ریسک یک تراکنش مشکوک، استفاده شود. 

این شرکت از منابع مختلف، از جمله سوابق حقوقی خارج از کشور و کمیسیون بورس و اوراق بهادار برای شناساسیی مرتکبین تخلفات مالی، استفاده می کند و اطلاعات را از طریق برنامه در دسترس قرار می دهد. در واقع بروکرها می توانند نام مشتری را جستجو کنند و دریابند آیا شخص مشمول تحریم، محکومیت، تراکنش های مشکوک به پولشویی است یا خیر. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید