علم و دانش

پوست مصنوعی چیزی که انسان نمی تواند را احساس می کند

محققان نوع جدیدی پوست مصنوعی ساخته ‌اند که قابلیت ‌های حسگری بیشتری از پوست انسان دارد.

گروهی در دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور این پوست مصنوعی دو واکنشی را ساخته ‌اند که نه تنها فشار اعمالی روی یک شی بلکه نزدیک شدن آن را هم تشخیص می ‌دهد.

این فناوری دارای انواع کاربردهای بالقوه در ارتباط با الکترونیک نسل آینده است که واسط‌ های انسان-دستگاه و روبات‌ ها از جمله آنها است.

این پوست مصنوعی را در پروتزها هم می ‌توان به کار برد و روش‌‌ های جدید احساس کردن و حسگری اشیاء را در اختیار معلولان می ‌گذارد.

یفانگ وانگ استادیار دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور گفت برخلاف پوست انسان که اکثر اطلاعات را از کنش ‌های لمسی حس می‌ کند این پوست مصنوعی اطلاعات شناختی بسیاری هم به دست می ‌آورد که در عملیات بدون لمس یا نزدیک شدن نهفته است. این کار می‌ تواند به نسل آینده فناوری‌ های ادراک روباتی منجر شود که بر حسگرهای لمسی موجود برتری دارند.

محققان تاکنون این پوست را به روش‌ های مختلف آزموده‌ اند از جمله در پیمایش انگشت بر نمایشگر الکترونیکی، مسیریابی با نقشه و دستکاری شخصیت‌های بازی ویدیویی مجازی.

این پوست مصنوعی توانست سیگنال‌ های مختلفی را از هدف‌ هایی که به آن نزدیک می ‌شدند ردیابی کند یعنی شناسایی اشیاء بدون لمس نیز برایش ممکن بود.

این پژوهش در نشریه علمی اسمال (Small) منتشر شد.

این تحقیق در ادامه پژوهش پیشین در مورد پوست مصنوعی انجام شده است، عرصه ‌ای که در سال ‌های اخیر چندین پیشرفت‌ بزرگ در آن صورت گرفته است. در سال 2022 محققان موسسه فناوری کالیفرنیا (کالتک) یک پوست مصنوعی ساختند که قابلیت حس کردن دما، فشار و حتی سمی بودن یا نبودن چیزی را داشت. حسگرهای مورد استفاده در این پوست در هیدروژل جاسازی شده‌ بودند و بدین ترتیب می ‌شد آنها را با فرایندی مشابه فرایند چاپگر جوهرافشان روی پوست چاپ کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید