اخباراخبار جهان

پهلو گرفتن کشتی نجات مهاجران در بندر فرانسه در میانه تنش دیپلماتیک با ایتالیا 

فرانسه – در پی تنش دیپلماتیک جدی بین فرانسه و ایتالیا در مورد سرنوشت 230 مهاجر، کشتی نجات حامل آنها در بندر تولون فرانسه لنگر انداخت و خشم راستگرایان افراطی بر علیه دولت ماکرون را برانگیخت. 

ایونس ریچارد، بخشدار منطقه Var به خبرنگاران گفت: کشتی Ocean Viking مسافران را در بندر پیاده کرده. آنان پس از ارزیابی بهداشتی و امنیتی در یک پایگاه نظامی به Giens منتقل خواهند شد تا فرایند درخواست پناهندگی آغاز شود. 

به گفته گروه نجات SOS Mediterranee، مهاجران از اریتره، مصر، سوریه، بنگلادش، پاکستان و سایر کشورها، شامل 57 کودک هستند که کوچکترین آنها 3 ساله است. حدود 40 نفر از مسافران کودک و نوجوان بدون همراه می باشند. به گفته این گروه، برخی از مسافران کشتی، سه هفته پیش در دریای مدیترانه نجات یافتند. 

این کشتی پس از آن که جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا با پهلوگرفتن سه کشتی نجات خصوصی دیگر در ایتالیا موافقت ولی از پذیرفتن Ocean Viking امتناع کرد، به موضوع اختلاف بین دو کشور تبدیل شد. ملونی ادعا کرد فرانسه آن را می پذیرد، در حالی که پاریس علنا چنین چیزی را تایید نکرده بود؛  در نهایت فرانسه با توقف کشتی در یکی از بنادر خود موافقت کرد. جرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه گفت مسافران کشتی بین فرانسه و سایر کشورهای اتحادیه اروپا و در راستای مکانیسم همکاری برای کاهش فشار بر کشورهای خط مقدم، مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا، تقسیم خواهند شد. او با غیرقابل درک خواندن پاسخ ایتالیا، از خروج احتمالی فرانسه از برنامه داوطلبانه تقسیم پناهجویان خبر داد.

ملونی تاکید کرد ایتالیا دیگر نمی پذیرد که اصلی ترین نقطه ورود پناهجویان از دریای مدیترانه باشد. او با اشاره به اینکه ایتالیا در سال جاری 90 هزار مهاجر را پذیرفته، گفت: اینکه علیرغم توافقنامه اسکان 8 هزار مهاجر در سیزده کشور، تنها 117 نفر (شامل 38 فرد منتقل شده به فرانسه) تقسیم شده اند، حاکی از کارآمد نبودن مکانیسم است. 

گروه های حامی پناهجویان نیز تاکید می کنند فرانسه در عمل به توافقنامه اشتراک پناهجو، بسیار کند عمل کرده است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید