مقالاتمقالات پزشکی

پنج نشانه سرطان روده از دید یک متخصص

 

سال نو شده است، اما همچنان برخی مشکلات مانند اضافه وزن و نفخ ما را آزار می دهند. با این وجود متخصصان به ما هشدار می دهند که بی تفاوت از کنار این مشکلات عبور نکنیم و آنها را با پرخوری اشتباه نگیریم؛ چون ممکن است برخی از علائم گوارشی، نشانه سرطان روده باشند. 

برای برخی ما طبیعی است که در سال جدید زیاده ‌روی کنیم. به عنوان مثال بر اساس آمارها یک بریتانیایی به طور متوسط در روز کریسمس بیش از 5300 کالری مصرف می ‌کند. اما برخی علائم پرخوری مشابه علائم سرطان روده هستند. 

میشل گراتی کورنز کارشناس سلامت روده در این باره گفت: «سرطان روده چهارمین سرطان شایع در بریتانیا و دومین قاتل بزرگ سرطان است. یکی از دلایل کشنده بودن این سرطان، تشخیص دیرهنگام این بیماری است، به همین دلیل است که آگاهی رسانی در این زمینه اهمیت بسیار زیادی دارد».

سرطان روده در مراحل اولیه قابل درمان است، بنابراین بسیار مهم است که در صورت مشاهده علائم غیرعادی در حرکات روده حتما تحت معاینه قرار بگیرید.

شایع ترین علائم سرطان روده عبارتند از:

  • تغییرات در مدفوع (اسهال، یبوست یا نرم شدن مدفوع)
  • تجربه اجابت مزاج مکرر 
  • وجود خون در مدفوع 
  • خونریزی از معقد
  • دل درد
  • نفخ
  • کاهش وزن بدون تلاش
  • احساس خستگی

میشل در ادامه گفت: «در طول فصل جشن ‌های دسامبر و ژانویه، معمولا همه ما علائمی مانند نفخ، خستگی و دفع مکرر مدفوع را تجربه می ‌کنیم، زیرا در این گونه مواقع عموما رژیم غذایی افراد تغییر می کند.

به همین دلیل خیلی ها با اشتباه تصور می کنند که همه این علائم به دلیل تغییر رژیم غذایی در کریسمس به وجود آمده اند و در کل آنها را نادیده می گیرند. 

به همین دلیل مهم است که اگر در این گونه مواقع هر یک از این علائم را تجربه کردید، فورا برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید».

پزشک عمومی معمولا در این شرایط معاینه رکتوم را انجام می دهد که کمتر از یک دقیقه طول می کشد و آزمایش نمونه مدفوع را برای بیمار تجویز می کند.

میشل در ادامه گفت: «اگر مشخص شد که فرد به سرطان روده مبتلا شده است، اغلب ما به بیماران توصیه می‌ کنیم که تنقیه را امتحان کنند که به یک درمان محبوب برای کسانی که به این بیماری مبتلا شده اند تبدیل شده است، زیرا می ‌توان آن را در خانه انجام داد».

از آنجایی که این بیماری باعث مسدود شدن روده بزرگ می شود، می تواند باعث استرس و اضافه وزن شود، زیرا بدن در تلاش است تا از شر سمومی که در طول زمان انباشته شده اند خلاص شود.

برخی از مزایای تنقیه عبارتند از: بهبود هضم، افزایش سطح انرژی و افزایش جذب مواد مغذی. روش دیگر کولون هیدروتراپی نام دارد که در بسیاری از مناطق جهان برای بیماران مبتلا به سرطان روده تجویز می شود.

به هر حال پیشگیری بهتر از درمان است. اما تشخیص زودهنگام بیماری به ما کمک می کند که سریع تر به مقابله با آن بپردازیم.

پس لطفا این علائم را جدی بگیرید!».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید