علم و دانش

پنج دارویی که نباید با قهوه مخلوط کنید

آیا می دانستید که قهوه نه تنها هوشیاری صبحگاهی را افزایش می دهد، بلکه سیستم گوارش را نیز تحریک می کند و بر سرعت هضم و جذب مواد مغذی تاثیر می گذارد؟ اثر محرک کافئین می تواند جذب برخی مواد مغذی مانند آهن را مختل کند. از این رو، توصیه می شود از قهوه یا چای سیاه بعد از صرف یک وعده غذایی گوشتی پرهیز کنید. علاوه بر این، کافئین می تواند با داروهای مختلف تداخل داشته باشد و بر جذب آنها تاثیر بگذارد. بخصوص ترکیب 5 داروی زیر با قهوه توصیه نمی شود: 

داروهای ضد افسردگی:

استفاده از داروهای ضد افسردگی در دهه های اخیر افزایش یافته و به رایج ترین دارو برای افراد 20 و 30 ساله تبدیل شده است. اما بایستی بدانید قهوه چگونه بر جذب و اثربخشی آنها تاثیر می گذارد.

کافئین بر جذب داروهای ضد افسردگی خاص مانند فلووکسامین، آمی تریپتیلین، اسیتالوپرام و ایمی پرامین تاثیر می گذارد و در برخی موارد می تواند جذب مواد فعال این داروها را کاهش دهد. برعکس، مطالعات نشان می دهد که فلووکسامین ممکن است پاسخ بدن به کافئین را بهبود بخشد و عوارض جانبی آن مانند بی خوابی و افزایش ضربان قلب را کاهش دهد. اگر از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید، حداقل تا یک ساعت بعد قهوه ننوشید و یا با پزشک خود مشورت نمایید. 

داروهای فشار خون:

کافئین ضربان قلب را افزایش می دهد و می تواند بر فشار خون تاثیر بگذارد بنابراین، ترکیب کافئین با داروهای فشار خون بالا می تواند مشکل ساز باشد این داروها معمولا ضربان قلب را کاهش داده و بار کاری قلب را در پمپاژ خون به تمام سلول های بدن کاهش می دهند.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن قهوه در حین مصرف برخی داروها مانند آملودیپین ممکن است مانع جذب دارو شود و اثربخشی آن را به خطر بیندازد. 

داروهای آسم:

اگر از آسم رنج می برید و از داروهایی مانند آمینوفیلین یا تئوفیلین استفاده می کنید، درک نحوه عملکرد این داروها و اثرات آنها بر بدن بسیار مهم است. این داروهای حاوی استروئیدها تنفس را آسان ‌تر می‌ کنند، اما می ‌توانند منجر به عوارض جانبی مانند سردرد، بی ‌قراری، درد معده و تحریک‌ پذیری شوند. مطالعات نشان می دهد مصرف قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار می تواند خطر عوارض جانبی را افزایش داده و در برخی موارد جذب دارو را کاهش دهد.

داروی دیابت:

طبق مطالعه انجمن دیابت آمریکا، مصرف هر نوع نوشیدنی کافئین دار ممکن است سطح انسولین و قند خون را افزایش دهد. این مطالعه نشان می دهد که افزایش مصرف کافئین می تواند تنظیم قند خون و افزایش خطر عوارض مرتبط با دیابت را چالش برانگیز کند. افزودن شیر و شکر به قهوه، همانطور که بیشتر مردم انجام می دهند، می تواند سطح قند خون را بیشتر افزایش دهد و به طور بالقوه مانع از اثربخشی داروهای دیابت شود.

داروهای سرماخوردگی و آلرژی:

اکثر ما به درمان های سرماخوردگی و آلرژی با داروهای غیرنسخه ای روی می آوریم. این داروها ممکن است حاوی استروئیدها یا اجزایی مانند پسودوافدرین هیدروکلراید باشند که فعالیت سیستم عصبی مرکزی را افزایش می دهند. چنانچه همراه قهوه مصرف شوند این داروها می توانند اثرگذاری خود را بر سیستم عصبی مرکزی تقویت کرده و عوارض جانبی رایج مانند بی قراری، تحریک پذیری و اختلالات خواب را افزایش دهند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید