اخباراخبار جهان

پلیس امنیت اخلاقی ایران که چندین دهه زنان را سرکوب کرده، چه کسانی هستند؟ 

ندین ابراهیم از CNN می نویسد: زن جوان ایرانی که هفته گذشته توسط پلیس امنیت اخلاقی بازداشت و به مرکز بازپروری منتقل شد، سه روز بعد جان خود را از دست داد. دولت مسئولیت مرگ مهسا امینی 22 ساله را رد کرده، با این وجود این خبر خشم هزاران زن ایرانی را که ده ‌ها سال است با سرکوب و خشونت ماموران ارشاد جمهوری اسلامی مواجه شده ‌اند، برانگیخته است.

تارا سپهری فر، پژوهشگر ارشد خاورمیانه می گوید: به سختی می توان زنی را پیدا کرد که تجربه تعامل با گشت ارشاد و مراکز بازپروری نداشته باشد. پلیس امنیت اخلاقی مسلح و مجری قانون است و مراکز بازپروری را که اخیرا احداث شده اند، اداره می کند. 

این مراکز مانند بازداشتگاه عمل می کنند، جایی که زنان – و گاهی اوقات مردان – به دلیل رعایت نکردن قوانین اسلامی بازداشت می شوند. در این مراکز به زندانیان در باره اسلام و اهمیت حجاب آموزش داده می شود و قبل از آزادی، تعهدنامه ای مبنی بر رعایت مقررات پوشش، از ایشان گرفته می شود. 

به گفته هادی قائمی، مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر ایران مستقر در نیویورک، در این مراکز با زنان مانند مجرم رفتار می شود. از آنها عکس گرفته می شود و مجبور می شوند در کلاس اخلاق اسلامی شرکت کنند. 

این در حالیست که در مورد حجاب اجباری بین شهروندان و هم درون نظام اختلاف نظر وجود دارد. به گفته سپهری فر، در میان حاکمیت نیز بحث جایگزین شدن آموزش و اصلاح با اجرای اجباری قوانین اسلامی، مطرح شده است. 

برخی می گویند ایران به نقطه اوج نزدیک می شود زیرا دولت با نارضایتی فزاینده از اقتصاد فلج شده و تورم سرسام آور ناشی از تحریم ها مواجه است. سپهری فر می ‌گوید که مرگ امینی ایرانیان با تفکرات مختلف را متحد کرده است. 

قائمی می افزاید: معترضان فقط خواستار عدالت برای مهسا امینی نیستند. آنها همچنین خواستار حقوق زنان، حقوق مدنی و انسانی آنها، برای زندگی بدون دیکتاتوری مذهبی هستند. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید