مقالاتمقالات اجتماعی

پس گرفتن 3 هزار دلار انعام بعد از یک ماه! 

همه چیز به ژوئن 2022 برمی گردد، یعنی زمانی که یک مرد برای صرف پیتزا به یک مغازه در اسکرانتون پنسیلوانیا مراجعه کرد. این مرد که اریک اسمیت نام دارد، در آن زمان تحت تاثیر جنبش «انعامی برای عیسی» قرار گرفت که در شبکه های اجتماعی به شدت رواج پیدا کرده بود.

این جنبش در سال 2013 آغاز شد، یعنی زمانی که مردی ناشناس بیش از هزار دلار انعام را برای گارسون های رستوران گذاشت. او این کار خوب خود را در شبکه های اجتماعی ثبت کرد تا دیگران را به انجام این کار تشویق کند.

این بار گویا قرعه به نام پیشخدمتی به نام ماریانا لمبرت افتاد که از چنین انعام های سخاوتمندانه ای بهره مند شود. چون اسمیت با وجود اینکه هزینه وعده غذایی او تنها 13 دلار بود، اما 3 هزار دلار انعام را برای ماریانا جا گذاشت.

در ابتدا مدیران این رستوران تصور کردند که او مرتکب اشتباه شده است، اما اسمیت تایید کرد که از قصد این کار را انجام داده است.

لمبرت درباره اسمیت گفت: «این اتفاق اهمیت زیادی برای من داشت، زیرا همه این روزها فقط به فکر زندگی خود هستند. این اتفاق واقعا قلب مرا تحت تاثیر قرار داد. من هنوز هم نمی توانم باور کنم و هنوز در شوک هستم».

اما متاسفانه شادی او دیری نپایید. چون اسمیت یک ماه بعد از لمبرت خواست انعامی را که به او داده بود، پس دهد. 

مدت کوتاهی بعد، زاخاری جیکوبسون مدیر این رستوران، نامه ‌ای از اسمیت دریافت کرد که در آن ادعا کرده بود اگر این 3 هزار دلار را پس ندهند، از طریق قانونی اقدام می کند.

جیکوبسون و بقیه پرسنل این رستوران با دیدن این نامه به شدت متاثر شدند. رستوران سعی کرد با اسمیت ارتباط برقرار کند و این مشکل را به صورت مسالمت آمیز حل و فصل کند، اما او جواب آنها را نداد.

جیکوبسون در این باره گفت: «در آن زمان تحت تاثیر او قرار گرفتیم و از اینکه افرادی پیدا می شوند که چنین کارهایی انجام دهند، بسیار خوشحال شدیم. اما با گذشت سه ماه از این ماجرا، همه چیز تغییر کرد. حالا مشخص شده که این کارها همه تحت تاثیر جنجال های آنلاین بوده است».

رستوران بالاخره تصمیم گرفت اقامه دعوی کند و اسمیت را به دادگاه بکشاند.

جیکوبسون در ادامه گفت: «متاسفانه ما مجبور شدیم از طریق دفتر دادگستری شکایت کنیم، زیرا اکنون این پول تمام شده است. من فکر می کنم این درست ترین کاری بود که باید انجام می دادیم».

این اتفاق باعث شد که بسیاری از مردم در مورد قانونی بودن یا نبودن پس گرفتن انعام صحبت کنند و این کار را زیر سوال ببرند.

پس گرفتن انعام آن هم مدت زیادی پس از پرداخت آن یک کار ناپسند، غیرمنصفانه و غیراخلاقی است؛ اما جالب است بدانید که از نظر کارشناسان حقوقی، غیرقانونی است. دانیل آلن نیر وکیل مستقر در کالیفرنیا در این باره گفت: «انعام از نظر قانونی مختص به شخصی است که انعام به او پرداخت شده است. اگر کارفرما بخواهد می تواند با بازپرداخت پول به مشتری موافقت کند، اما این در کل هیچ تاثیری بر روی کسی که انعام به او پرداخت شده است، ندارد». 

انعام بسیار بیشتر از آن چیزی که ما فکر می کنیم بر زندگی گارسون ها و همکاران آنها تاثیر دارد. زیرا بسیاری از پیشخدمت ها و گارسون های رستوران ها، برای داشتن یک زندگی مناسب به انعام مشتریان متکی هستند؛ چون درآمد پایه آنها برای گذران زندگی شان کافی نیست. از طرف دیگر انعام راهی برای قدردانی مشتریان از کارکنان رستوران هاست. 

پس گرفتن انعام نه تنها ظالمانه است، بلکه باعث ناامیدی پیشخدمت یا گارسون می شود، چون با خود فکر می کند که کجای کار را اشتباه کرده است.

جیکوبسون در مورد اسمیت گفت: «امیدوارم اسمیت رویه خود را تغییر دهد و بار دیگر این کار را با شخص دیگری انجام ندهد».

بیایید منطقی به این قضیه نگاه کنیم، تصمیم اسمیت برای پس گرفتن انعام سخاوتمندانه اش، تصمیمی نیست که عیسی مسیح آن را تایید کند!

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید