مقالاتمقالات پزشکی

پزشکی قانونی بریتانیا: دکتر استیون رایت بر اثر واکنش نادر به واکسن کووید آسترازنکا درگذشت!

پزشکی قانونی بریتانیا در پایان تحقیقات خود به دادگاهی در Southwark لندن اعلام کرد دکتر استیون رایت، 32 ساله، روانشناس بالینی و یکی از کارکنان مراقبت های بهداشتی، در اثر واکنش نادر به تزریق واکسن کووید-19 آسترازنکا، جان خود را از دست داد. 

این پزشک جوان، به ترکیبی از انفارکتوس ساقه مغز، خونریزی مغزی و ترومبوز ناشی از واکسن دچار شد. 

او جزو یکی از اولین دریافت کنندگان واکسن بود. اما متاسفانه 10 روز پس از تزریق، درگذشت. 

اندرو هریس، از پزشکی قانونی گفت: این یک مورد بسیار غیرعادی و عمیقا تاسف آور است. وی در عین حال خاطرنشان کرد که هدف تحقیقات مقصر دانستن AstraZeneca نبوده و نیست. 

MHRA (آژانس تنظیم مقررات دارو و محصولات مراقبت بهداشتی) هم اکنون در حال بررسی گروه کوچکی از افرادی است که واکنش شدیدی نسبت به واکسن داشته اند، تا بفهمد چه چیزی باعث آن شده است. لازم به ذکر است که هنوز هیچ تصمیم گیری بر اساس یافته های آنها صورت نگرفته است.

دادگاه شنید که رایت، اهل Sevenoaks کنت، 25 ژانویه 2021 با سردرد از خواب بیدار شد و بعدا دچار بی حسی شد. او به بخش A&E بیمارستان دانشگاه سلطنتی پرنسس در اورپینگتون، منتقل و در آنجا مشخص شد که فشار خون بالا و ترومبوز سینوس ساژیتال دارد.

هریس افزود: رایت متعاقبا در ساعت 6:39 صبح به بیمارستان کینگز کالج منتقل شد، اما در آنجا وضعیت او به سرعت رو به وخامت رفت. متاسفانه به دلیل شدت خونریزی و پایین بودن شدید پلاکت برای عمل جراحی واجد شرایط تشخیص داده نشد. 

در پی انتشار نتیجه تحقیقات پزشکی قانونی، شارلوت رایت (همسر متوفی) گفت در حال بررسی اقدامات قانونی علیه AstraZeneca  و دولت بریتانیا می باشد. او رایت را همسری فوق العاده و پدری مهربان برای پسرانشان توصیف کرد و گفت از حصول نتایج قطعی در تحقیقات راضی است. 

کارشناسان و پزشکانی که در دادگاه شهادت دادند، اذعان داشتند که هیچ کاری برای نجات رایت نمی توانست انجام گیرد. فرانچسکو ورگانی، جراح مغز و اعصاب گفت: پلاکت ها از خونریزی جلوگیری می کنند و برای لخته شدن مهم هستند. اگر به شدت پایین باشند، هیچ راهی برای انجام عمل جراحی موفقیت آمیز وجود نخواهد داشت. 

دکتر مارک هاوارد، پاتولوژیست بیمارستان کینگز کالج، گفت دانشمندان و متخصصان پزشکی از عوارض جانبی و احتمالا مرگبار واکسن در مراحل اولیه عرضه، یعنی زمانی که رایت آن را دریافت کرد، آگاه نبودند. اما حتی در مراحل بعدی، هیچ راهی برای پیش بینی این پیامد یا عوارض نادر و ناخواسته وجود نداشت. 

او گفت: استیون مردی بسیار ورزیده، جوان و سالم بود. این یک عارضه جانبی واقعا نادر یک واکسن خوب است. دلیل آن به طور کامل درک نشده است، زیرا این یک واکنش خاص است که در تعداد بسیار اندکی از افراد رخ می دهد. 

یکی از سخنگویان AstraZeneca گفت: ما از مرگ استیون رایت بسیار متأسف هستیم و همدردی خود را با خانواده او ابراز می ‌کنیم. ایمنی بیمار بالاترین اولویت ما می باشد. مسوولین نظارتی استانداردهای روشن و سختگیرانه ای برای اطمینان از استفاده ایمن همه داروها، از جمله واکسن ها دارند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید