اخباراخبار جهان

پرورش زغفران توسط مردی هندی در کانتینر

به نقل از goodnewsnetwork : یک مرد هندی که احساس می کرد در زمینه تخصصی خود یعنی توسعه نرم افزار چندان جای پیشرفتی ندارد، حوزه فعالیت خود را عوض کرد و به کشت زعفران به روش هیدروپونیک روی آورد.

اما شیلش موداک راه آسانی در پیش نداشت. او نیز مانند بسیاری از کارآفرینان جهان ابتدا باید از سد نا امیدی رد می شد.

اما این آغاز ماجرا نیست، زیرا موداک همیشه سر پر سودایی داشته است. اولین بار چند سال پیش زمانی که موداک از رادیو در مورد وضعیت بد زنبورها در سراسر جهان شنید، در حال رانندگی بود. این خبر باعث شد که او کسب و کاری راه اندازی کند و کندوهای زنبور عسل را برای گرده افشانی به کشاورزان اجاره بدهد.

او در نهایت مجبور شد کسب و کار خود را تعطیل کند، زیرا چالش های زیادی در زمینه حفظ زنبورها و مشتریان خود داشت.

اما این تجربه ناموفق باعث شد که او در زمینه کشاورزی چیزهای زیادی یاد بگیرد و با زعفران و شیوه کشت آن آشنا شود.

موداک در این باره گفت: «با کمی بررسی متوجه شدم که 95 درصد زعفران از پامپور کشمیر می آید. اما با وجود اینکه تقاضا برای این ادویه گرانبها همچنان در حال افزایش است، عرضه آن رشد چندانی ندارد.

به این فکر افتادم که از کانتینرهای حمل و نقل برای توسعه محیط های کنترل شده برای کشت زعفران استفاده کنم. دلیل استفاده از کانتینر حمل و نقل این است که آنها عایق های بسیار خوبی هستند».

موداک به استفاده از روش هیدروپونیک روی آورد. در این روش گیاهان به جای خاک در داخل ظروف لوله مانند مخصوصی که حاوی آب و مواد مغذی هستند رشد می کنند. مزیت این روش در آن است که می توان آب و هوا، میزان نور خورشید و دما را کنترل کند و خطر آسیب و بیماری ها را کاهش دهد.

موداک پس از موفقیت این روش به دنبال تجاری سازی آن است و قصد دارد روش خود را به کشاورزان زیادی در سراسر جهان آموزش دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید