اخباراخبار جهان

پرورش زعفران در بزرگ‌ ترین مزرعه عمودی خاورمیانه

امارات متحده – پس از خاتمه اکسپو دبی، مقام های اماراتی از برنامه خود برای استفاده از فضای سرپوشیده نمایشگاه و ایجاد یک مزرعه عمودی برای کشت زعفران صحبت کردند. آنان امیدوارند به ازای هر یک تن گیاه زعفران، یک کیلو زعفران خالص برداشت کنند.
امارات متحده عربی اوایل سال 2022 از تلاش‌ های خود برای ساخت بزرگ ‌ترین مزرعه عمودی جهان در نزدیکی سایت اکسپو برای تولید موادغذایی خبر داد.
امارات با برداشتن یک گام رو به جلوی دیگر، اکنون محل یکی از بزرگ‌ ترین مزارع عمودی سرپوشیده کشت زعفران در منطقه است؛ البته گران ‌ترین ادویه جهان، اولین انتخاب برای کشت در مجموعه ‌های کشاورزی عمودی سرپوشیده نیست.
کریستین زیمرمن – لسل، رئیس انجمن کشاورزی عمودی، گفت: کشاورزی عمودی معمولا به دلیل کشت سبزیجات برگدار، انواع توت‌ ها و غیره شناخته می‌ شود، اما کشت زعفران قطعا یک زمینه جدید است. این یک محصول خاص است و اینجا در امارات ما از آن استقبال می ‌کنیم.
مزرعه عمودی پیشرفته واقع در تاسیسات وجیتک (Veggitech) در الزبیر شارجه، برای تولید زعفران با کیفیت بالا احداث شده است. این مجموعه که به گروه SNASCO مستقر در عربستان سعودی تعلق دارد، به عنوان شرکتی پیشگام در فناوری پیشرفته با هدف اصلی تقویت بخش کشاورزی و سیستم ‌های رویشی هیدروپونیک با کمک نور و کشاورزی شهری تاسیس شد.
علی عباسی، مدیر ارشد عملیات و توسعه وجیتک، به خلیج نیوز گفت: چرخه تولید زعفران سه ماه از اواسط اوت تا اواسط نوامبر خواهد بود و پس از آن، پیاز زعفران به گلخانه منتقل می‌ شود. در 9 ماه بعد، این مرکز برای پرورش قارچ‌ های خاص استفاده و به مزرعه هوشمند و سرپوشیده قارچ تبدیل می شود. مزرعه سرپوشیده دارای سیستم‌ های هوشمند داخلی برای مدیریت فرایند کشاورزی‌ اند که می ‌توان از آن ‌ها برای کنترل دما و سیستم‌ های آبیاری استفاده کرد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید