علم و دانش

پرهای پنگوئن؛ کلید توسعه فناوری ضد یخ 

تحقیقات جدید منتشر شده در مجله ACS Applied Material Interfaces نشان می دهد پرهای پنگوئن ممکن است کلید توسعه فناوری موثر ضد یخ باشد. دانشمندان نوعی شبکه توری ساخته اند که قابلیت های پر این موجود را ارائه می کند. این فناوری عاری از مواد شیمیایی، مانع یخزدگی سیم های برق، توربین های بادی و احتمالا بال های هواپیما می شود. تکنیک هایی که در حال حاضر استفاده می شوند، زمان بر و پرهزینه بوده و انرژی و مواد شیمیایی زیادی را استفاده می کنند. 

تیمی از پژوهشگران دانشگاه مک گیل – مونترال، معتقدند روشی امیدوارکننده برای مقابله با این مشکل پیدا کرده اند.  

این تیم در تحقیقات الهام گرفته شده از طبیعت، بر روی پنگوئن های بومی قطب جنوب متمرکز شدند. زیرا پرهای این موجود حتی در دمای بیرونی زیر صفر، یخ نمی زنند. دانشمندان توانستند این قابلیت را با یک شبکه یا توری فلزی بافته شده با دستگاه لیزر شبیه سازی کنند. آنها دریافتند روش جدید 95 درصد مقاوم تر از یک ورق فولادی استینلس استیل در برابر یخزدگی است.  

دکتر آن کیتزیگ، نویسنده این مطالعه، درباره استفاده احتمالی از این فناوری بر روی بال های هواپیما گفت: با توجه به مقررات موجود در حمل و نقل هوایی مسافربری، بعید است که بال ‌های هواپیما به سادگی در این توری فلزی پیچیده شوند. با این حال، ممکن است روزی سطح بال‌ های هواپیما دارای بافت الهام گرفته شده از بال های پنگوئن باشند که ما در حال بررسی آن هستیم.  

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید