مقالاتمقالات اجتماعی

پرستاری که در طول پاندمی در خط مقدم کار کرد، در آستانه اخراج از کانادا

یک سال پس از آن که دولت فدرال قول داد اقدامات بیشتری برای تسهیل اقامت کارگران خارجی – غیرقانونی انجام دهد، یک پرستار شاغل در بخش مراقبت های شخصی در آستانه اخراج از کشور (بدون فرزند متولد کانادا) و بازگشت به کشوری قرار دارد که می گوید برای نجات جان خود از آنجا فرار کرده بود. 

فاطمه نجوما، 29 ساله، در سال 2018 در حالی که باردار بود از اوگاندا گریخت، زیرا خانواده ‌اش او را طرد کرده و جانش به خاطر تعصبات مذهبی و اجتماعی به خطر افتاده بود. او طی سه سال اقامت در کانادا و در اوج پاندمی کووید-19، به عنوان پرستار در مراکز مراقبت طولانی مدت و خانه های مردم، کار کرده است.

نجوما به CBC تورنتو گفت: سالمندان، واقعا به کمک ما نیاز دارند. به آنها کمک می کنید تا زندگی عادی داشته باشند. 

اما زندگی عادی چیزی است که نجومه از آن برخوردار نبوده است. با وجود درخواست اقامت در کانادا به دلایل انساندوستانه در ماه مارچ، او 7 ژانویه 2023 با خطر اخراج از کشور روبروست. این زن جوان می گوید: سلامت روانی من هر روز بدتر می شود. خواب و خوراک ندارم… هر روز که می گذرد بیشتر می ترسم. 

شان فریزر، وزیر مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا می گوید برای یافتن راه های بیشتر تثبیت وضعیت کارگران غیرقانونی که به جوامع کانادایی خدمت می کنند، تلاش می کند، اما نمی تواند در مورد سیاست های در حال تدوین اظهار نظر کند. 

جفری مک دونالد، سخنگوی وزارت مهاجرت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ما حین پیشبرد برنامه های بعدی، به نقطه نظرات کارشناسان و همچنین کارگران غیرقانونی گوش می دهیم… اما تا اعلام سیاست های جدید، قوانین موجود همچنان به قوت خود باقی می مانند. 

این یعنی با وجود قریب الوقوع بودن معرفی قوانین جدید برای تسهیل اقامت دائم امثال نجوما، این افراد همچنان در معرض اخراج قرار دارند.

حامیان حقوق کارگران غیرقانونی آن را کاملا غیرمنطقی می دانند. 

این برای سید حسین، مدیر اجرایی ائتلاف کارگران مهاجر برای تغییر، که به او گفته شده قانونمندسازی در سال جاری خواهد بود، قابل قبول نیست. 

در حالی که تاریخ اخراج نجوما از کانادا نزدیک می شود، یکی دیگر از کارکنان بخش مراقبت های شخصی و پسرش، سرانجام اقامت دائم خود را دریافت کرده اند.

خانم نایک اوکافور و پسرش سیدنی به مدت 19 سال در کانادا بودند که ناگهان با حکم اخراج مواجه شدند. آنها سرانجام دوشنبه گذشته اقامت دائم را دریافت کردند.

به گفته سید حسین، نیم میلیون نفر بدون مجوز و 1.2 میلیون نفر دارای مجوز تحصیل و کار یا درخواست پناهندگی در کانادا بسر می برند. بسیاری از آنها به خدمات اولیه دسترسی ندارند و توسط صاحبخانه یا کارفرما استثمار می شوند.  

از سوی دیگر وزارت مهاجرت می گوید سالانه ده ها هزار کارگر موقت خارجی اقامت دائم دریافت می کنند. از 406 هزار تبعه خارجی که در سال 2021 اقامت کانادا را دریافت کردند، حدود 169 هزار نفر، کارگر موقت خارجی بودند. 

آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) ضمن خودداری از اظهار نظر درباره پرونده ها، تاکید کرد که طبق قانون موظف به اخراج افرادی است که تحت قانون حفاظت از مهاجران و پناهندگان قرار نمی گیرند. آژانس تاکید کرد: تصمیم اخراج فرد از کانادا به سادگی گرفته نمی شود و تنها در صورت به بن بست رسیدن همه راه های قانونی، به اجرا گذاشته می شود. 

دستور اخراج نجوما ماه ها پس از ارائه درخواست اقامت به دلایل انساندوستانه، صادر شد. اینگونه درخواست ها به طور اتوماتیک روند اخراج را متوقف نمی کنند، مگر اینکه متقاضی اولین تایید را دریافت کرده باشد. داشتن فرزند متولد کانادا هم از اخراج والد جلوگیری نمی کند. 

واکاس بیلسین وکیل مستقر در تورنتو که به اوکافور و پسرش کمک کرده، می گوید: داستان این دو زن اشتراکات زیادی با یکدیگر دارد. به نظر من، اخراج خانم نجوما قبل از صدور حکم نهایی در مورد درخواست اقامت، معقول نیست.

قاضی شیرزاد احمد، از دادگاه فدرال، می گوید افرادی که در طول پاندمی در بخش مراقبت های بهداشتی و خط مقدم کار کرده اند، مستحق توجه ویژه می باشند و کشور به آنها مدیون است. 

نجوما که امیدوار است قبل از اخراج از کشور وضعیت اقامتش تثبیت شود، می گوید: تنها آرزویم این است که دخترم را در این کشور بزرگ کنم. خانه ما اینجاست.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید