اخباراخبار جهان

پرده برداشتن دانشمندان از راز خلق اثر هنری مونا لیزا!

دانشمندان با استفاده از اشعه ایکس، بخش بسیار کوچکی از ساختار شیمیایی مونا لیزا را مورد بررسی قرار دادند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که داوینچی در هنگام خلق این اثر از روحیه ای تجربی برخوردار بوده است.

این تیم که متشکل از دانشمندان و مورخان هنر در فرانسه و بریتانیا است، کشف کردند که دستور العمل رنگ روغنی که لئوناردو به عنوان لایه پایه این نقاشی از آن استفاده کرده است، با امضای شیمیایی او متفاوت بوده و درواقع در تهیه آن از روش آزمون و خطا استفاده کرده است.

ویکتور گونزالس، نویسنده اصلی این مطالعه و شیمیدان مرکز تحقیقاتی فرانسوی CNRS که تاکنون ترکیبات شیمیایی ده ها اثر هنری از لئوناردو، رامبراند و هنرمندان دیگر را مطالعه کرده است، در این باره گفت: «داوینچی همیشه دوست داشت آزمایش کند، به همین دلیل هر یک از آثار او از نظر فنی کاملا از یکدیگر متفاوت هستند؛ در مورد مونالیزا ما به این نتیجه رسیدیم که او از تکنیک خاصی برای لایه پایه این نقاشی معروف استفاده کرده است» محققان در اولین لایه رنگ این اثر، یک ترکیب نادر به نام پلوموناکریت پیدا کردند، این در حالی است که آنها تاکنون تصور می کردند که لئوناردو داوینچی از پودر اکسید سرب برای غلیظ شدن و کمک به خشک شدن رنگ این اثر استفاده کرده است.

کارشناسان معتقدند که این یک خبر بسیار خوب است، زیرا روحیه تجربی پرشور لئوناردو داوینچی را تائید می کند؛ ویژگی که در اصل باعث جاودانه شدن او و آثارش شده است.

جالب اینجاست که بخش مورد بررسی تنها کمی بزرگتر از قطر یک تار موی انسان است و این نشان می دهد که شگفتی های مونا لیزا همچنان ادامه دارد ……..

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید